Serie A: Συνεχίζει ακάθεκτη η Ίντερ

Συνεχίζει τον δρόμο προς τον τίτλο η Ίντερ, νικώντας και την Τζένοα

Η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Τζένοα στο «Τζουζέπε Μεάτσα», για την 27η αγωνιστική της Serie A.

Οι “νερατζούρι” ξέφυγαν με +15 βαθμούς από την 2η Γιουβέντους και +16β από τη «συμπολίτισσα» Μίλαν, που ακολουθεί στην 3η. Παράλληλα, η ομάδα του Ιντζάγκι σημείωσε την 12η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

Στα του αγώνα, η Ιντερ προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Ασλάνι στο 37′ και το εύστοχο πέναλτι του Σάντσες στο 37′. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 54′ με τον Βάσκες και στη συνέχεια πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Λάτσιο-Μίλαν 0-1 (88΄ Οκαφόρ)

Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα 1-1 (45΄+3 Καμαρά – 10΄ Τσαουνά)

Μόντσα-Ρόμα 1-4 (87΄ Καρμπόνι – 38΄ Πελεγκρίνι, 42΄ Λουκάκου, 63΄ Ντιμπάλα, 82΄ πεν. Παρέδες)

Τορίνο-Φιορεντίνα 0-0

Βερόνα-Σασουόλο 1-0 (79΄ Σβιντέρσκι)

Έμπολι-Κάλιαρι 0-1 (69΄ Γιάνκτο)

Φροζινόνε-Λέτσε 1-1 (+45΄ Κεντίρα – 61΄ πεν. Κρστοβιτς)

Αταλάντα-Μπολόνια 1-2 (28΄ Λούκμαν – 57΄ πεν. Ζίρκζε, 61΄ Φέργκιουσον)

Νάπολι-Γιουβέντους 2-1 (42΄ Κβαρατσκέλια, 88΄ Ρασπαντόρι – 81΄ Κιέζα)

Ίντερ-Τζένοα 2-1 (31΄ Ασλάνι, 37΄ πεν. Σάντσες – 54΄ Βάσκες)