Serie A: Θριαμβεύτρια η Μίλαν στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους

Η Μίλαν με εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε της Γιουβέντους που φαίνεται να είναι στα χαμένα.

Για την 9η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν επικράτησε με 2-0 της Γιουβέντους στο Σαν Σίρο, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι “ροσονέρι” με τη νίκη τους έφτασαν τις Νάπολι και Αταλάντα με 20 βαθμούς με ένα παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Γιουβέντους παραμένει στις χαμηλές θέσεις, καθώς παρέμεινε στους 13 βαθμούς και στην 8η θέση.

Η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε δοκάρι με τον Λεάο στο 20ο λεπτό ενώ ο Πορτογάλος βρήκε μπροστά του τον Σέσνι στο 34ο με τον Πολωνό να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του επιθετικού της Μίλαν.

Η ομάδα του Πιόλι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με δράστη τον Τομόρι. Ο Ερνάντες εκτέλεσε κόρνερ, η προσπάθεια του Ζιρού βρήκε στα σώματα και ο Τομόρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μίλαν ευτύχησε να βρει δεύτερο τέρμα με τον Μπραχίμ Ντίας. Πιο συγκεκριμένα, στο 54′ ο μεσοεπιθετικός της Μίλαν πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Σέσνι για το 2-0.

Σκόρερς: 45+1′ Τομόρι, 54′ Ντίας

Κίτρινες: 55′ Ντίας, 94′ Τονάλι – 25′ Κουαδράδο, 94′ Κεν, 94′ Παρέδες

Σασουόλο-Ίντερ 1-2 (60′ Φρατέζι-44′, 75′ Ντζέκο)

Μίλαν-Γιουβέντους 2-0 (45΄+1 Τομόρι, 54΄ Ντίαθ)

Μπολόνια-Σαμπντόρια 21:45