Serie A: Την ανατροπή έκαναν οι Τζένοα και Ίντερ

Την ανατροπή έκανε στο φινάλε η Τζένοα  κόντρα στη Γιουβέντους κι εξακολουθεί να ελπίζει. Ο Μαρτίνες «υπέγραψε» την ανατροπή με την Έμπολι (4-2) κι έστειλε στην κορυφή την Ίντερ.

Για την 36η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Τζένοα έκανε την ανατροπή απέναντι στη Γιουβέντους και, πλέον, ελπίζει βάσιμα στην παραμονή της στη Serie A. Την ανατροπή έκανε και η Ίντερ

Η Γιουβέντους ήταν μπροστά στο σκορ  1-0 μέχρι το 87΄ και μέσα σε οκτώ λεπτά (με τις καθυστερήσεις) οι γηπεδούχοι να φέρνουν τα πάνω κάτω με τους Γκούντμουντσον και Κρισίτο και να πανηγυρίζουν το τελικό 2-1 στο «Λουίτζι Φεράρις».

H «Γιούβε» σε καμία περίπτωση δεν παρατάχθηκε στην Γένοβα απλά για να … βγάλει την υποχρέωση. Το γκολ του Πάουλο Ντιμπάλα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους άγχωσε ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια μη έχοντας άλλη επιλογή τα έπαιξαν όλα για όλα και δικαιώθηκαν στο 5’ των καθυστερήσεων με τον αρχηγό τους. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 87΄ είχαν φτάσει στην ισοφάριση με τον 24χρονο Ισλανδό επιθετικό, Αλμπερτ Γκούντμουντσον.

Με το «τρίποντο» αυτό η Τζένοα «έπιασε» την Κάλιαρι στους 28 βαθμούς (18η και 19η θέση) κι ελπίζει ότι δεν θα υπάρξει νικητής στο ντέρμπι παραμονής της Κυριακής (8/05) ανάμεσα στην Σαλερνιτάνα και στην Κάλιαρι. Ό,τι κι αν συμβεί, πάντως στο Σαλέρνο τα πάντα είναι ανοιχτά στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές.

Νωρίτερα, η Ίντερ χρειάστηκε να κάνει μία τεράστια ανατροπή για να πάρει τη νίκη επί της «αδιάφορης» Έμπολι στο «Σαν Σίρο» με 4-2, να περάσει προσωρινά στην κορυφή και να «μεταφέρει» το άγχος στη «συμπολίτισσα» Μίλαν, η οποία δοκιμάζεται την Κυριακή (8/05) στην έδρα της πολύ επικίνδυνης, Βερόνα.

Πριν κλείσει το ημίχρονο, όμως, οι «νερατζούρι» είχαν φέρει το ματς στα ίσα και με ηγέτη τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος «υπέγραψε» την ανατροπή στο 64΄ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, «σφράγισαν» το «τρίποντο» στις καθυστερήσεις με τον Αλέξις Σάντσες (90΄+4). Ο Χιλιανός σκόραρε 12 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο αντί του Κορέα.