Serie A: Τρίποντο και στο -2 από την κορυφή η Γιουβέντους

Νικηφόρο πέρασμα της Γιουβέντους από το Αρτέμιο Φράνκι.

Για την 11η αγωνιστική της Serie A, η Γιουβέντους επικράτησε με 0-1 της Φιορεντίνα  στο “Artemio Franchi” και μείωσε τη διαφορά από την πρώτη Ίντερ στους 2 βαθμούς.

Στο 10ο λεπτό οι παίκτες του Αλέγκρι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα από την άμυνα στην επίθεση, με τον Κόστιτς να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Μιρέτι να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι, για να εκτελέσει από κοντά τον Τερατσάνο ανοίγοντας το σκορ για το 0-1.

Η επανάληψη δεν είχε γκολ, ωστόσο αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, με τους παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να κρατούν το αποτέλεσμα παρά την ασφυκτική πίεση της Φιορεντίνα και να πανηγυρίζουν την τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: 43′ Ραμπιό, 48′ Κεν, 58′ Γκάτι, 83′ Ρανιέρι

Φιορεντίνα (Ιταλιάνο): Τερατσάνο, Παρίζι, Ρανιέρι (Μίνα 89′), Κουάρτα, Μπιράγκι, Άρτουρ (Ικονέ 78′), Μαντράγκορα, Γκονσάλες, Μπαράκ (Μποναβεντούρα 59′), Κουαμέ (Σοτίλ 78′), Μπελτράν (Ενζολά 46′)

Γιουβέντους (Αλέκγρι):  Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Μακένι, Μιρέτι (Καμπιάζο 61′), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς, Κεν (Βλάχοβιτς 68′), Κιέζα (Μίλικ 68′)

Μπολόνια-Λάτσιο 1-0 (46΄ Φέργκιουσον)

Σαλερνιτάνα-Νάπολι 0-2 (13΄ Ρασπαντόρι, 82΄ Ελμάς)

Αταλάντα-Ίντερ 1-2 (61΄ Σκαμάκα – 40΄ πεν. Τσαλχάνογλου, 57΄ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Μίλαν-Ουντινέζε 0-1 (63΄ πεν. Περέιρα)

Βερόνα-Μόντσα 1-3 (86΄ Φολορούνσο – 41΄, 73΄ Κολόμπο, 84΄ Καλντιρόλα)