Serie A: Υπερηχητική Λάτσιο, γκέλα ολκής η Γιουβέντους

Η Λάτσιο διέλυσε τη Σπέτσια, ενώ η Γιουβέντους ηττήθηκε από την Έμπολι

Για την δεύτερη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, η Λάτσιο νίκησε με 6-1 την Σπέτσια, ενώ η Γιουβέντους ηττήθηκε από την Έμπολι που δεν έχει ακόμα γευτεί τη χαρά της νίκης.

Στο Μιλάνο, η Αταλάντα αντιμετώπισε τη Μπολόνια με το τελικό 0-0 να μην αντιπροσωπεύει το τελικό αποτέλεσμα.
Η Αταλάντα ήταν ανώτερη καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιου με τον Σκορούπσκι να είναι ο καλύτερος παίχτης του ματς με τις επεμβάσεις του.

Στο Ολίμπικο, η Λάτσιο διέλυσε με 6-1 τη Σπέτσια και φαίνεται σε εξαιρετική κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το “λάθος” να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 4ο λεπτό με τον πρώην μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε. Η Λάτσιο ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Τσίρο Ιμόμπιλε με τον Ιταλό επιθετικό να σκοράρει ακόμα δύο φορές έως την λήξη του ημιχρόνου στο 15′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άντερσον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Η κόκκινη του Αμιάν στο 54′ έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο για την Λάτσιο καθώς οι Ρωμαίοι σκόραραν άλλα δύο τέρματα με τον Χισάϊ στο 70′ και τον Αλμπέρτο στο 85′ που διαμόρφωσαν το 6-1.

Στο Αλιάνζ Στέιντιουμ, η Γιουβέντους έκανε ακόμα μια γκέλα, καθώς ηττήθηκε με 0-1 από την Έμπολι. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μανκούσο στο 26ο λεπτό.

Στο Αρτέμιο Φράνκι, η Φιορεντίνα νίκησε με 2-1 την Τορίνο και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Το σκορ άνοιξε ο Γκονζάλες στο 41′ ενώ ο Βλάχοβιτς στο 70′ έκανε το 2-0. Η Τορίνο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Βέρντι στο 89′.