Serie A: Βαριά ήττα για τη Μίλαν των 10 παικτών από τη Μόντσα

Σημαντικοί τρεις πόντοι για τη Μόντσα κόντρα στη Μίλαν.

Για την 25η αγωνιστική της Serie A, η Μόντσα πήρε τεράστια νίκη επί της Μίλαν με 4-2 και η ομάδα του Πιόλι έμεινε στη 3η θέση.

Στην αρχή, ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με τις ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο τραυματισμός του Αντρέα Καρμπόνι από τον Μικέλε ντε Γκρεγκόριο άλλαξε τη ροή του αγώνα και στο 45′ ο Μαλίκ Τιάο έκανε πέναλτι και ο Ματέο Πεσίνα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 45+6′ ο Ντάνι Μότα έγραψε το 2-0.

Οι “ροσονέρι” έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Λούκα Γιόβιτς δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα ωστόσο ο Ζιρού που είχε περάσει ως αλλαγή με κοντινή προβολή μείωσε σε 1-2. Η Μίλαν κατάφερε να ισοφαρίσει έπειτα από υπέροχη ενέργεια του Πούλισικ.

Η Μόντσα έκανε την αντεπίθεσή της, οι Μποντό και Κολόμπο σκόραραν στις καθυστερήσεις και υπέγραψαν μια μεγάλη νίκη για την ομάδα τους.

Μία νίκη ιστορικού χαρακτήρα, καθώς ήταν η πρώτη στην Ιστορία της Μόντσα απέναντι στη Μίλαν, με τους γηπεδούχους να κόβουν το δρόμο της ομάδας του Στέφανο Πιόλι προς τη 2η θέση.

Αναλυτικά το πρόγρμμα:

Τορίνο-Λέτσε 2-0 (50΄ Μπελανόβα, 81΄ Ζαπάτα)

Ίντερ-Σαλερνιτάνα 4-0 (17΄ Τιράμ, 19΄ Μαρτίνες, 40΄ Ντάμφρις, 90΄+1 Αρναούτοβιτς)

Νάπολι-Τζένοα 1-1 (90΄ Ενζονζέ – 47΄ Φρέντρουπ)

Βερόνα-Γιουβέντους 2-2 (11΄ Φορολούνσο, 53΄ Νοσλίν – 28΄ πεν. Βλάχοβιτς, 56΄ Ραμπιό)

Αταλάντα-Σασουόλο 3-0 (22΄ Πάσαλιτς, 58΄ Κουπμάινερς, 75΄ Μπάκερ)

Λάτσιο-Μπολόνια 1-2 (18΄ Ίσακσεν – 39΄ Ελ Αζουζί, 78΄ Ζίρκζι)

Ουντινέζε-Κάλιαρι 1-1 (14΄ Ζεμούρα – 44΄ Γκαετάνο)

Έμπολι-Φιορεντίνα 1-1 (56΄ πεν. Νιάνγκ – 29΄ Μπέλτραν)

Φροζινόνε-Ρόμα 0-3 (38΄ Χούισεν, 71΄ Αζμούν, 81΄ πέν. Παρέδες)

Μόντσα-Μίλαν 4-2 (45΄ Πεσίνα, 45΄+6΄ Ντάνι Μότα, 90΄ Μπόντο, 90΄+6΄ Κολόμπο – 65΄ Ζιρού, 88΄ Πούλισικ)