Serie A: Ζωντάνεψε η μάχη του τίτλου

Μίλαν και Ίντερ νίκησαν Τζένοα και Σπέτσια, σε αντίθεση με τη Νάπολι που δέχτηκε ανατροπή από τη Σασουόλο και έδωσαν νέα πνοή στο πρωτάθλημα

Για την 15η αγωνιστική της Serie A, η Νάπολι έκανε τεράστια γκέλα με την ισοπαλία της με 2-2 από 0-2 με αντίπαλο την Σασουόλο, η Μίλαν απέδρασε με 0-3 από την Γένοβα με αντίπαλο την Τζένοα, η Ίντερ νίκησε με 2-0 την Σπέτσια ενώ η Ρόμα ηττήθηκε με 1-0 στην Μπολόνια από την ομώνυμη ομάδα.

Στον Τζουζέπε Μεάτσα, η Ίντερ με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο νίκησε τη Σπέτσια με 2-0. Ο Γκαλιαρντίνι στο 36′ έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους Νερατζούρι και ο Μαρτίνες με εκτέλεση πέναλτι στο 58′ έγραψε το τελικό σκορ.

Στο Ρενάτο Νταλ’ Άρα, η Μπολόνια πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Ρόμα (1-0) με τέρμα του Σβάνμπεργκ στο 35ο λεπτό και άφησε τη Ρόμα έξι βαθμούς πίσω από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ και την τέταρτη Αταλάντα.

Στο Λουίτζι Φεράρις, η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, καθώς επιβλήθηκε με 0-3 της Τζένοα χάρη σε τέρματα των Ιμπραΐμοβιτς στο 10′, Μεσίας στο 45+2′ και 61′ και βρίσκεται ένα πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Στο Μαπέι Στέιντιουμ, η Νάπολι έβαλε τα χεράκια της και έβγαλε τα μάτια της. Οι “Παρτενοπέι παρότι προηγήθηκαν με δύο τέρματα ισοφαρίστηκαν από την Σασουόλο σε 2-2 με  Ο Ρουίζ στο 51′ έδωσε το προβάδισμα στους Παρτενοπέι και ο Μέρτενς έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Η Σασουόλο αρχικά κατάφερε  να μειώσει με τον Σκαμάκα στο 72ο λεπτό και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με δράστη τον Φεράρι στο 89ο κλέβοντας τον βαθμό από τους πρωτοπόρους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Αταλάντα-Βενέτσια 4-0 (7΄, 12΄, 67΄ Πάσαλιτς, 57΄ Κουπμάινερς)

Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 3-1 (24΄ Καγιεχόν, 33΄ Βλάχοβιτς, 45΄ Σοτίλ – 15΄ Γκαμπιαντίνι)

Βερόνα-Κάλιαρι 0-0

Σαλερνιτάνα-Γιουβέντους 0-2 (21΄ Ντιμπάλα, 70΄ Μοράτα)

Μπολόνια-Ρόμα 1-0 (35΄ Σβάνμπεργκ)

Ίντερ-Σπέτσια 2-0 (36΄ Γκαλιαρντίνι, 58΄πεν. Μαρτίνες)

Τζένοα-Μίλαν 0-3 (10΄ Ιμπραΐμοβιτς, 45΄+2, 61΄ Μεσίας)

Σασουόλο-Νάπολι 2-2 (72΄ Σκαμάκα – 51΄ Ρουίς, 60΄ Μέρτενς)