Serie A: 7X7 και συνεχίζει πρώτη η Ίντερ

Η Ίντερ ξεπέρασε το δύσκολο εμπόδιο της Αταλάντα και συνεχίζει το σερί της, παραμένοντας στην κορυφή του καμπιονάτο

Η Ίντερ επικράτησε με 1-0 της Αταλάντα στο Μεάτσα, για την 26η αγωνιστική της Serie A. Το νικητήριο τέρμα των Μιλανέζων σημείωσε ο Σκρίνιαρ στο 54ο λεπτό.

Τη διαφορά ασφαλείας που έχει από τις διώκτες της Μίλαν και Γιουβέντους) διατήρησε η ομάδα του Κόντε, ενώ απομένουν 12 αγωνιστικές για τη λήξη της Serie A. Η Ιντερ έφτασε τους 62 βαθμούς και στο +6 από τη Μίλαν, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 49 και υποχώρησαν στην πέμπτη θέση.

Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη των «νερατζούρι» και φαντάζουν ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στο ιταλικό πρωτάθλημα. Από την άλλη, η Αταλάντα γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες και μπήκε «φρένο» στην αντεπίθεση που είχε ξεκινήσει για να μπει στην προνομιούχο τετράδα.

Την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο την είχε η Αταλάντα όταν στο 39′ ο Μαλινόβσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σαπάτα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χαντάνοβιτς είπε «όχι» με σπουδαία επέμβαση.

Η Ίντερ μπήκε με διάθεση να ψάξει το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δυσκολευόταν να βγάλει φάσεις. Τελικά η λύση ήρθε από στημένη φάση στο 54′. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν η μπάλα έμεινε μέσα στην περιοχή και ο Σκρίνιαρ με σουτ άφησε όρθιο τον Σπορτιέλο για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ αφού στη συνέχεια οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές.

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Χακίμι (85’ Ντ’Αμπρόζιο), Μπαζτόνι, Βιδάλ (53’ Έρικσεν), Πέρισιτς (85’ Νταρμιάν), Μπρόζοβιτς (77’ Γκαλιαρντίνι), Μπαρέλα, Λαουτάρο Μαρτίνες (77’ Σάντσες), Λουκάκου.

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Ρομέρο, Γκόζενς, Ντζιμσίτι (81’ Παλομίνο), Μέλε, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ (81’ Πάσαλιτς), Μαλινόβσκι (46’ Ίλιτσιτς), Πεσίνα (73’ Μίραντσουκ), Σαπάτα (70’ Μουριέλ)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Μαρτίου

Σπέτσια – Μπενεβέντο 1-1 (71′ Βέρντε / 24′ Γκάιτς)

Ουντινέζε – Σασουόλο 2-0 (42′ Γιορέντε, 90+3′ Περέιρα)

Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1 (39′ Ραμπιό, 57′, 60′ Μοράτα / 14′ Κορέα)

Κυριακή 7 Μαρτίου

Ρόμα – Τζένοα 1-0 (24′ Μαντσίνι)

Βερόνα – Μίλαν 0-2 (27′ Κρούνιτς, 50′ Νταλότ)

Κροτόνε – Τορίνο 4-2 (27′ πεν., 54′ Σίμι, 80′ Ρέκα, 90+4′ Ούνα / 45′ Μαντραγκόρα, 84′ Σανάμπρια)

Φιορεντίνα – Πάρμα 3-3 (28′ Μαρτίνεζ Κουάρτα, 42′ Μιλένκοβιτς, 90+4′ αυτ. Ιακαπόνι / 32′ πεν. Κούκα, 72′ Κούρτιτς, 90′ Μιχαΐλα)

Σαμπντόρια – Κάλιαρι 2-2 (78′ Μπςρεζούνσκι, 80′ Γκαμπιαντίνι / 11′ Ζοάο Πέδρο, 90+6′ Ναϊνγκολάν)

Νάπολι – Μπολόνια 3-1 (8′, 76′ Ινσίνιε, 65′ Όσιμεν / 73′ Σοριάνο)