Serie A: Ανάσα για Πάρμα, θέαμα χωρίς νικητή στο Τορίνο

Ισόπαλες Τορίνο και Σαμπντόρια, με τον Ζερβίνιο να χτυπά δύο φορές η Πάρμα νίκησε την Τζένοα.

Στα παιχνίδια που έκλεισαν την 9η αγωνιστική στην Serie A, Τορίνο και Σαμπντόρια έμειναν ισόπαλες, με 2-2, ενώ η Πάρμα επικράτησε με 2-1 την Τζένοα.

ΒΑΘΙΑ ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΠΑΡΜΑ

Τεράστιο διπλό για την Πάρμα στην Γένοβα, απέναντι στην Τζένοα με 2-1. Οι «τζιαλομπλού» απέδρασαν από την ζώνη του υποβιβασμού με αυτή την νίκη φτάνοντας τους 9 βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά από 5 αγωνιστικές, για την Πάρμα, ενώ η Τζένοα μέτρησε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της και συνολικά έκτη στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζερβίνιο, που σκόραρε και τα δύο τέρματα στο 10ο και 47ο λεπτό. Η Τζένοα μπήκε στο παιχνίδι στο 50′, με το γκολ που πέτυχε ο Σομουρόντοφ, όμως παρά την πίεση και τις προσπάθειες να ισοφαρίσει δεν τα κατάφερε.

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ…

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο, η πρώτη ομάδα της πόλης, ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Σαμπντόρια. Οι «ταύροι» του Τορίνου εξακολουθούν να βρίσκονται εντός της ζώνης του υποβιβασμού, μετρώντας μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα (3 ισοπαλίες, 5 ήττες).

Στο 7′ ο Μπελότι σκόραρε για την Τορίνο, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο Ιταλός φορ ήταν εκτεθειμένος. Στο 25ο λεπτό ωστόσο, ο φορ της Τορίνο πήρε το αίμα του πίσω και με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Η Σαμπντόρια έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ μέσα σε 10 λεπτά. Στο 54′ ο Καντρέβα ήταν αυτός που ισοφάρισε και στο 63′ ο Κουαγιαρέλα σκόραρε το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους. Τελικά η Τορίνο που ήταν καλύτερη, δεν τα παράτησε και στο 77′ ο Μεϊτέ έκανε το τελικό 2-2.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 28 Νοεμβρίου

Σασουόλο – Ίντερ 0-3 (4′ Σάντσες, 14′ Κίρικες (αυτ.), 60′ Γκαγλιαρντίνι)

Μπενεβέντο – Γιουβέντους 1-1 (45+3′ Λετίτσια / 21′ Μοράτα)

Αταλάντα – Ελλάς Βερόνα 0-2 (62′ πεν. Βελόζο, 83′ Τζακάνι)

Κυριακή 29 Νοεμβρίου

Λάτσιο – Ουντινέζε 1-3 (74′ πεν. Ιμόμπιλε / 18′ Αρσλάν, 45’+3′ Πουσέτο, 71′ Φορεστιέρι)

Μπολόνια – Κροτόνε 1-0 (45’+2′ Σοριάνο)

Μίλαν – Φιορεντίνα 2-0 (17′ Ρομανιόλι, 28′ πεν. Κεσιέ)

Κάλιαρι – Σπέτσια 2-2 (52′ Ζοάο Πέδρο, 58′ Παβολέτι / 36´Γκιασί, 93′ Ενζολά)

Νάπολι – Ρόμα 4-0 (30′ Ινσίνιε, 64′ Ρουίθ, 81′ Μέρτενς, 86′ Πολιτάνο)

Δευτέρα 30 Νοεμβρίου

Τορίνο – Σαμπντόρια 2-2 (25′ Μπελότι, 77′ Μεϊτέ / 54′ Καντρέβα, 63′ Κουαγιαρέλα)

Τζένοα – Πάρμα 1-2 (50′ Σομουρόντοφ / 10′, 47′ Ζερβίνιο)