Αταλάντα – Βερόνα: Απέδρασε από το Μπέργκαμο η Βερόνα

Λίγες μέρες μετά το τεράστιο διπλό στο «Ανφιλντ», η Βερόνα προσγείωσε απότομα την Αταλάντα στην ιταλική πραγματικότητα.

Η καλοδουλεμένη ομάδα της Βερόνα πέρασε από το Μπέργκαμο, επικρατώντας με 0-2 της Αταλάντα, για την 9η αγωνιστική την Serie A.

Η ομάδα του Ιβάν Γιούριτς ανέβηκε στην στην έκτη θέση με 15 βαθμούς, αφήνοντας πίσω την Αταλάντα που έμεινε στους 14.

Το πρώτο μέρος τελείωσε χωρίς τέρματα, αφού τόσο ο Ιλιτσιτς, όσο και ο Φρόιλερ έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη η Αταλάντα παρά τη σωρεία ευκαιριών δεν κατάφερε να βρει κάποιο τέρμα και αυτό το πλήρωσε. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 62′ με το πέναλτι του Μιγκέλ Βελόσο και στο 83′ ο Τζακάνι έκανε το 0-2, σφραγίζοντας το τρίποντο για την Βερόνα.