Serie A: Η Αταλάντα βάζει φωτιά στην 4αδα για Champions League, πεντάρα η Λάτσιο

Η Αταλάντα νίκησε τη Γιουβέντους στο Μπέργκαμο, ενώ η Λάτσιο σε ένα ματς με 8 γκολ νίκησε την Μπενεβέντο.

Η Αταλάντα πήρε μια μεγάλη νίκη με 1-0 κόντρα στη Γιουβέντους, για την 31η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Μπέργκαμο νίκησε την Μεγάλη Κυρία μετά από 20 χρόνια και τον Φεβρουάριο του 2001 (2-1) και έβαλε φωτιά στην τετράδα που οδηγεί στους ομίλους του Champions League. Η «Θεά» με αυτή την νίκη έπιασε την 3η θέση με 64 βαθμούς, δύο παραπάνω από την Γιουβέντους.

Σε ένα ματς που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα παίρνοντας σχεδόν άριστα, η Αταλάντα βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη. Το «χρυσό γκολ» της νίκης ήρθε στο 87ο λεπτό για τους “μπεργκαμάσκι”, όταν μετά από σουτ του Μαλινόβσκι που βρήκε και στον Άλεξ Σάντρο και ξεγέλασε τον Σέζνι.

ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ Η ΜΙΛΑΝ

Στο Σαν Σίρο η Μίλαν κέρδισε με 2-1 την Τζένοα και εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο για την δεύτερη θέση και για ένα εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Η ομάδα της Γένοβας από την άλλη είναι επτά βαθμούς μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο ματς ο Ρέμπιτς άνοιξε νωρίς το σκορ στο 5ο λεπτό, με σουτ εντός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν με την κεφαλιά του Ντέστρο στο 37′. Το τέρμα που χάρισε την νίκη στην Μίλαν πέτυχε παίχτης της Πάρμα. Ο Σκαμάκα με αυτογκόλ στο 68′ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΣΕ ΤΡΟΧΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΛΑΤΣΙΟ

Χωρίς προβλήματα κύλισε στο Ολίμπικο της Ρώμης, το παιχνίδι της Λάτσιο κόντρα στην Μπενεβέντο, την οποία και νίκησε με 5-3. Οι Λατσιάλι βρίσκονται σε τροχιά Ευρώπης, ώντας στην 6η θέση της βαθμολογίας με 58 πόντους και παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη οι «Σαμνίτες» είναι 5 βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και την Κάλιαρι.

Το τρίποντο φάνηκε να κλειδώνει από το πρώτο ημίχρονο. Το 1-0 έγινε στο 10′ με αυτογκόλ του Ντεπάολι, ενώ στο 20′ ο Ιμόμπιλε βρήκε δίχτυα για το 2-0. Ο Κορέα με πέναλτι έκανε το 3-0 στο 36ο λεπτό, ενώ η Μπενεβέντο μείωσε σε 3-1 με τον Σάου στο 45′.

Στο 48′ ο Μοντιπό με αυτογκόλ έκανε το 4-1, ενώ ο Ιμόμπιλε στο 55′ έχασε πέναλτι για τους Ρωμαίους. Η Μπενεβέντο μείωσε ξανά στο 63′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για το 4-2, ενώ στο 85′ ο Γκλικ μείωσε κι άλλο, στο 4-3. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 90+6′.

ΠΙΣΩ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ Η ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Η Μπολόνια μετά τις ήττες από Ίντερ και Νάπολι επέστρεψε στις νίκες με 4αρα κόντρα στην Σπέτσια (4-1). Η Μπολόνια με αυτή την νίκη απομακρύνθηκε κι άλλο από την ζώνη του υποβιβασμού, όμως η Σπέτσια βρίσκεται στο +7 από την 18η Κάλιαρι.

Στο ματς ο Ορσολίνι με πέναλτι στο 12′ άνοιξε το σκορ. Στο 18ο λεπτό ο Μπάροου έκανε το 2-0, ενώ η Σπέτσια μείωσε σε 2-1 στο 34′. Στο δεύτερο μέρος η Μπολόνια κλείδωσε το ματς με τα γκολ του Σβάνμπεργκ στο 54′ και το 60′.