Serie A: Εξάσφαιρη Νάπολι, «διπλό» για Μίλαν

Περίπατος για την ομάδα της Νάπολι, εύκολο «διπλό» για τη Μίλαν, έκανε το 2Χ2 η Βερόνα

Ασταμάτητη η Νάπολι του Γκατούζο, διέλυσε την Τζένοα στο Σαν Πάολο με 6-0. Οι Παρτενοπέι πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0, με τέρμα του Λοζάνο στο 10′. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γκατούζο μπήκαν δυνατά, κάνοντας το 2-0 με τον Ζιελίνσκι στο 46′.

Στο 57′ έγινε το 3-0 από τον Μάρτενς, ενώ στο 65′ ο Λοζάνο έκανε το 4-0. Ο Έλμας στο 67′ διαμόρφωσε το 5-0, ενώ το τελικό 6-0 για την Νάπολι πέτυχε ο Πολιτάνο στο 72ο λεπτό.

Η Μίλαν έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της νεοφώτιστης Κροτόνε με σκορ 0-2. Οι Ροσονέρι ήταν ανώτεροι από τους γηπεδούχους και πέτυχαν και τα δύο τέρματα σε κομβικά χρονικά διαστήματα.

Το 1-0 για την ομάδα του Πιόλι έγινε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, καθώς μετά από χρήση του VAR, ο Παϊρέτο καταλόγισε παράβαση πέναλτι. Ο Κεσιέ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε.

Το 2-0 έγινε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Τσαλχάνογλου έκλεψε την μπάλα, άνοιξε στα δεξιά για τον Σαλεμάκερς, εκείνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο αμυντικός της Κροτόνε Τσιγκαρίνι έκανε μια προβολή, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Ντίαζ, που με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά τον θρίαμβο απέναντι στην Ρόμα (3-0), η Βερόνα νίκησε και την Ουντινέζε με 1-0 και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα. Ο Φαβίλι που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 40′ αντί του Ντι Καρμίνε, ήταν και ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης στο 57ο λεπτό.

Η Σασουόλο πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 4-1 εκτός έδρας, κόντρα στην νεοφώτιστη Σπέτσια. Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντούρισιτς στο 12′, ο Μπεράρντι με πέναλτι στο 64′, Ντεφρέλ στο 66′ και ο Καπούτο στο 76′ ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Κυριακοπούλου. Το μοναδικό τέρμα της νεοφώτιστης Σπέτσια πέτυχε ο Καλαμπίνο στο 30′.