Serie A: Έπνιξε την Σαλερνιτάνα η Γιουβέντους

Νίκη για τη Γιουβέντους και την Αταλάντα, στην ισοπαλία έμειναν η Βερόνα και η Κάλιαρι.

Για την 15η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Γιουβέντους  πήρε τη νίκη με 2-0 από τη Σαλερνιτάνα, μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας η Βερόνα και η Κάλιαρι. Τρένο η Αταλάντα επικράτησε με 4-0 επί της Βενέτσια.

Η Γιουβέντους ήθελε νίκη για να χαμογελάσει, καθώς Τσέλσι και Αταλάντα την είχαν φέρει σε πολύ άσχημη θέση. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν κυρίαρχη από την πρώτη στιγμή, πιέζοντας την άμυνα των «Γρανιτών». Ντιμπαλά και Μοράτα έδωσαν το τρίποντο στην ομάδα τους.

Η Κάλιαρι πήρε βαθμό στη Βερόνα από την τοπική ομάδα και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.

Η Αταλάντα έδειξε από τα πρώτα λεπτά τα δόντια της στην Βενέτσια. Στο 7’ και 12’ ο Πάσαλιτς έδωσε αέρα δυο τερμάτων. Οι φιλοξενούμενοι ανήμποροι να αντιδράσουν δέχτηκαν και άλλα δυο γκολ στο 57’ από τον Κομπέινερς και 67’ από τον Πασαλιτς.

Η Φιορεντίνα επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα-σοκ από την Έμπολι, επικρατώντας με 3-1 της Σαμπντόρια στο «Αρτέμιο Φράνκι». Τα γκολ τα πέτυχαν οι 24΄ Καγιεχόν, 33΄ Βλάχοβιτς, 45΄ Σοτίλ – 15΄ Γκαμπιαντίνι.