Serie A: Γλίτωσε το κάζο στο 90′ με Πέρισιτς η Ίντερ

Με γκολ του Πέρισιτς στο φινάλε, η Ίντερ γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από την Πάρμα. Καθάρισε με Μουριέλ η Αταλάντα.

Με λυτρωτή τον Ιβάν Πέρισιτς που σκόραρε στις καθυστερήσεις, η Ίντερ απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στο Τζουζέπε Μεάτσα, από την Πάρμα (2-2), για την 6η αγωνιστική της Serie A.

Στην 5η θέση η ομάδα του Μιλάνου με 11 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά η Πάρμα βρίσκεται στην 15η θέση, με 5 πόντους.

Οι “Νερατζούρι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας και να αποφύγουν την ήττα. Και τα τέσσερα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ζερβίνιο με δύο προσωπικά τέρματα στο 46′ και το 62′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Πάρμα. Η ομάδα του Κόντε βρήκε άμεσα την απάντηση στο δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων, με τον Μπρόζοβιτς που μείωσε σε 1-2 στο 64ο λεπτό.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Πέρισιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2′). Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Κολάροφ, ο Πέρισιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

ΑΠΕΔΡΑΣΕ ΜΕ ΜΟΥΡΙΕΛ Η ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Με πρωταγωνιστή τον Μουριέλ, η Αταλάντα έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την έδρα της Κροτόνε (1-2).

Η ομάδα από το Μπέργκαμο έφτασε στην τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα, φτάνοντας στους 12 βαθμούς (τέσσερις νίκες, δύο ήττες). Η Κροτόνε από την πλευρά της παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας μόλις ένα βαθμό, αυτόν που κέρδισε απέναντι στην Γιουβέντους πριν δύο αγωνιστικές.

Στο «Στάντιο Έζιο Σκίντα» η Αταλάντα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Ο Μουριέλ χρειάστηκε 13 περίπου λεπτά για να σκοράρει δις, αρχής γενομένης στο 26′ όπου άνοιξε το σκορ.

Ο Κολομβιανός φορ στο 38′ έκανε το 0-2 για την Αταλάντα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν πριν το ημίχρονο, με τέρμα του Σίμι στο 40′.