Συνεχίζει την δυναστεία της η «Μεγάλη Κυρία»

Απόλυτη κυρίαρχος στην Ιταλία η Γιουβέντους που νίκησε την Σαμπντόρια και κατέκτησε μαθηματικά το 9ο συνεχόμενο πρωτάθλημα και 36ο στην ιστορία της.

Η «Μεγάλη Κυρία» δεν κουνιέται με τίποτα από την κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Γιουβέντους αντιμετώπισε στο Τορίνο την Σαμπντόρια την οποία και νίκησε με 2-0, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τον 36ο συνολικά τίτλο στην ιστορία της (δεν υπολογίζονται αυτά του 2005 και του 2006 που της έχουν αφαιρεθεί), τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της Serie A. Αυτό ήταν το 9ο σερί πρωτάθλημα που σηκώνει η Γιούβε, από την σεζόν 2011-2012.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους είχε την κατοχή και προσπάθησε να γίνει απειλητική, με την Σαμπντόρια να αμύνεται και την ομάδα του Ρανιέρι να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Η Γιουβέντους απείλησε για πρώτη φορά στο 34′ με ένα μακρινό σουτ του Μπερναρντέσκι, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 45ο λεπτό, όταν ο Ρονάλντο έδωσε στον Μπερναρντέρσκι που έκανε νέο σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Σαμπντόρια έδιωξε εντυπωσιακά με το ένα χέρι. Τελικά οι «Μπιανκονέρι» βρήκαν το γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (45+7′) του πρώτου μέρους. Ο Πιάνιτς εκτέλεσε με πάσα προς τον Κριστιάνο Ρονάλντο φάουλ εκτός περιοχής, ο Πορτογάλο σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Σαμπντόρια στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε καλύτερα και απείλησε δύο φορές στα πρώτα λεπτά. Αρχικά στο 52′ ο Λερίς έκανε ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέζνι. Στο 54′ ήταν η σειρά του Ραμίρεζ να απειλήσει, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έσκασε κάτω, πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά ο Σέζνι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Η «ΜεγΛη Κυρία» στο 61ο λεπτό έκανε το 2-0, κάνοντας έτσι πιο εύκολη την υπόθεση νίκη. Οι Ματουϊντί και Ιγκουάιν έκλεψαν τη μπάλα, ο Αργεντινός έδωσε στον Ρονάλντο που επιχείρησε το σουτ, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε προσωρινά αλλά ο Μπερναρντέρσκι με πλασέ σκόραρε.

Οι φιλοξενούμενοι στο 77′ έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Θόρσμπι. Έντεκα λεπτά αργότερα (88′) η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Σάντρο. Ωστόσο, ο Ρονάλντο αστόχησε, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Το 2-0 παρέμεινε όμως έως το τέλος, με την Γιουβέντους να πανηγυρίζει την κατάκτηση του τίτλου.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο (Μπερναρντέσκι 29′), Μπονούτσι, Ντε Λιχτ (Ρουγκάνι 78′), Άλεξ Σάντρο, Ραμπιό, Ματουιντί, Πιάνιτς (Μπεντανκούρ 78′), Κουαδράδο, Ντιμπάλα (Ιγκουαΐν 40′) Ρονάλντο.

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Σαμπιό (Λερίς 23′), Γιοσίντα, Τονέλι, Ντεπάολι, Λινέτι, Γιάνκο (Γκαμπιαντίνι 74′), Θόρσμπι, Αουτζέλο, Ραμίρεζ (Ραμόνι 90+1′), Κουαλιαρέλα.