Serie A: Κάζο για Ίντερ, τριάρα η Ρόμα

Ήττα σοκ για την Ίντερ στη Γένοβα απέναντι στη Σαμπντόρια, εύκολες νίκες για Ρόμα και Αταλάντα.

Το αήττητο 11 αγώνων της Ίντερ στο πρωτάθλημα έσπασε η Σαμπντόρια η οποία νίκησε με 2-1 τους “νερατζούρι”, για την 16η αγωνιστική της Serie A.

Η Ίντερ έχασε την ευκαιρία να περάσει στην πρώτη θέση μένοντας δεύτερη με 36 βαθμούς, στο -1 από τη Μίλαν που αγωνίζεται στις 21:45 με την Γιουβέντους. Από την άλλη η Σαμπντόρια βρίσκεται 11η με 20 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Σάντσες στο 12ο λεπτό. Ότι δεν κατάφερε ο Χιλιανός το πέτυχε ο Καντρέβα για την Σαμπντόρια. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23′ με εύστοχη εκτέλεση του Ιταλού.

Οι Γενοβέζοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 2-0 με τέρμα του Κεϊτά στο 38ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κόντε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 65ο λεπτό με τον Ντε Φράι.

ΤΡΙΑΡΕΣ ΓΙΑ ΡΟΜΑ ΚΑΙ ΑΤΑΛΑΝΤΑ, ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΛΑΤΣΙΟ

Άνετο πέρασμα της Ρόμα από την έδρα της Κροτόνε με 3-1. Σταθερά στην 3η θέση οι Ρωμαίοι στο -4 από την Μίλαν.

Τριάρα “πέταξε” και η Αταλάντα απέναντι στην Πάρμα (3-0). Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Λάτσιο που επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα στο Ολίμπικο στην μάχη για την είσοδο στην 8αδα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια των 16:00, Τορίνο και Βερόνα ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Η Βερόνα προηγήθηκε με την γκολάρα του Φεντερίκο Ντιμάρκο, ωστόσο η “γκρανάτα” έσωσε το βαθμό με τον Μπρεμέρ στο 84ο λεπτό. Μπολόνια και Ουντινέζε ήρθαν επίσης ισόπαλες με 2-2. Μεγάλη νίκη για την Σασουόλο με 2-1 εντός έδρας απέναντι στην Τζένοα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Κάλιαρι – Μπενεβέντο 1-2 (20′ Ζοάο Πέδρο / 41′ Ζάου, 44′ Τουία)

Αταλάντα – Πάρμα 3-0 (15′ Μουριέλ, 49′ Σαπάτα, 61′ Γκόζενς)

Κροτόνε – Ρόμα 1-3 (71′ Γκόλεμιτς / 8′, 29′ Μπόρχα Μαγιοράλ, 35′ πεν. Μχιταριάν)

Λάτσιο – Φιορεντίνα 2-1 (6′ Καϊσέδο, 75′ Ιμόμπιλε / 88′ πεν. Βλάχοβιτς)

Μπολόνια – Ουντινέζε 2-2 (19′ Τομιγιάσου, 40′ Σβάνμπεργκ / 34′ Περέιρα, 90+2′ Αρσλάν)

Σαμπντόρια – Ίντερ 2-1 (23′ πεν. Καντρέβα, 38′ Κεϊτά, 65′ Ντε Φράι)

Σασουόλο – Τζένοα 2-1 (52′ Μπογκά, 83′ Ρασπαντόρι / 64′ Σομουρόντοβ)

Τορίνο – Βερόνα 1-1 (84′ Μπρεμέρ / 64′ Ντιμάρκο)

Νάπολι – Σπέτσια (19:00)

Μίλαν – Γιουβέντους (21:45)