Serie A: Πάρτι οι «Λατσιάλι», έπιασε 4αδα η Νάπολι

Πάρτι με τριάρα για τη Λάτσιο κόντρα στη Μίλαν, Νάπολι για… Champions League.

Η Λάτσιο νίκησε 3-0 τη Μίλαν και μείωσε στους πέντε τη διαφορά από την τέταρτη θέση έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. Μια νίκη που έφερε τους γηπεδούχους πέντε πόντους πίσω από την τέταρτη θέση και τις Νάπολι-Γιουβέντους με τους “λατσιάλι” όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Παράλληλα με αυτή τη νίκη άφησε εκτός τετράδας τη Μίλαν η οποία υστερεί στην ισοβαθμία με Νάπολι και Γιουβέντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση στη Ρώμη με γκολ από τα αποδυτήρια καθώς με τη συμπλήρωση 80” ο Κορέα πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και αφού πέρασε και τον Ντοναρούμα πλάσαρε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του από νωρίς.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 51′ και πάλι ο Κορέα έφυγε στην επίθεση και με σουτ από το ύψος του πέναλτι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 80′ η λόμπα του Ιμόμπιλε βρήκε στο δοκάρι αλλά σκόραρε στο 87′ με τρομερό σουτ. Το 3-0 έμεινε ως το τελικό αφού στο 90′ η κεφαλιά του Κεσί πήγε στο δοκάρι.

Λάτσιο: Ρέινα, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου, Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς, Ιμόμπιλε, Κορέα.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κζαέρ, Τομόρι, Τέο, Μπενασέρ, Κέσι, Σαλαμέικερς, Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς

ΠΑΤΗΣΕ 4ΑΔΑ Η ΝΑΠΟΛΙ

Η Νάπολι πήρε μία σημαντική νίκη με 2-0 επί της Τορίνο εκτός έδρας και πάτησαν στην 4άδα του πρωταθλήματος. Η Νάπολι βρίσκεται στους 66 πόντους μαζί με τις Γιουβέντους και Μίλαν και βρίσκεται σε τροχιά Champions League.

Η ομάδα του Γκατούζο “καθάρισε” το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά νωρίς στο πρώτο ημίχρονο. Στο 11′ ο Μπακαγιόκο άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή.

Δύο λεπτά αργότερα ο Οσιμέν βγήκε στην κόντρα έπειτα από λάθος των γηπεδούχων και έκανε με πλασέ το 0-2. Η Τορίνο τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού ο Μανδραγόρα είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86ο λεπτό.

Τορίνο: Σιρίγκου, Μπρέμερ, Ενκούλου, Ίζο, Ανσάιλντι, Βέρντι, Μανδραγόρα, Ρινκόν, Σίνγκο, Μπελότι, Σανάμπρια

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Χισάι, Ντέμε, Μπακαγιόκο, Πολιτάνο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Οσιμέν