Serie A: Τριάρα η Γιούβε, διπλό 4άδας η Νάπολι

Σταθερά στην 3η θέση η Γιουβέντους, έπιασε 4άδα και περιμένει η Νάπολι, γλύτωσε τη γκέλα στο 90+2′ η Λάτσιο.

Η Γιουβέντους νίκησε εύκολα με 3-1 την Τζένοα στο Τορίνο, ενώ η Νάπολι επικράτησε με 0-2 της Σαμπντόρια στην Γένοβα. Με γκολ στο 90+2′ η Λάτσιο νίκησε με 0-1 την Βερόνα για την 30η στροφή της Serie A.

ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΒΗΜΑ CHAMPIONS LEAGUE ΓΙΑ ΤΗΝ «ΚΥΡΙΑ»

Στο Allianz Arena η Γιουβέντους δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Τζένοα, την οποία και νίκησε με 3-1. Η Μεγάλη Κυρία βρίσκεται σταθερά στην 3η θεση με 62 πόντους, έναν πίσω από την Μίλαν και 12 πίσω από την Ίντερ που νίκησε την Κάλιαρι. Από την άλλη η ομάδα από την Γένοβα είναι 13η με 32 βαθμούς.

Στο ματς το σκορ άνοιξε ο Κουλουσέφσκι στο 4ο μόλις λεπτά. Ο Σουηδός βρήκε δίχτυα μετά από 2.5 μήνες φτάνοντας τα 4 σε 27 ματς. Το 2-0 για τους «μπιανκονέρι »εκανε στο 22′ ο Άλβαρο Μοράτα.

Οι «ροσομπλού» έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος και στο 49′ μείωσαν σε 2-1 με τον Σκαμάκα. Η Γιούβε ήταν καλύτερη και κλείδωσε τους τρεις βαθμούς με το τέρμα του ΜακΚένι στο 70ο λεπτό (3-1).

ΔΙΠΛΟ 4ΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΑΠΟΛΙ, ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΑΙ ΣΤΟ 92′ Η ΛΑΤΣΙΟ

Στη Γένοβα η Νάπολι νίκησε με 0-2 την Σαμπντόρια και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας να δει τι θα κάνει και η Αταλάντα που φιλοξενείται στο Αρτέμιο Φράνκι από την Φιορεντίνα στις 21.45.

Το σκορ άνοιξε ο Ρουίζ στο 33ο λεπτό, ενώ το τελικό 0-2 για την ομάδα του Γκατούζο πέτυχε λίγο πριν το φινάλε και στο 87ο λεπτό ο Όσιμεν.

Στην Βερόνα η Ελλάς δεν κατάφερε να κόψει βαθμούς από τη Λάτσιο, μετά τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς να χαρίζει την νίκη με 0-1 στους πρωτευουσιάνους με τέρμα στο 90+2′. Οι Λατσιάλι παραμένουν στην 6η θέση και τους 55 βαθμούς. Η Ελλάς από την άλλη είναι 8η με 42 βαθμούς.