Σερβία: Νίκη του Ερυθρού Αστέρα στο ντέρμπι του Βελιγραδίου

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κόντρα στην Παρτιζάν.

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 1-0 την Παρτιζάν στο «Ράικο Μίτιτς», στο ντέρμπι των «αιώνιων» του Βελιγραδίου, για την 24η αγωνιστική του σερβικού πρωταθλήματος.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 5ο λεπτό ο Άλεξ Βίγκο, όταν μετά από πάσα του Μπουκαρί, σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και νίκησε τον Πόποβιτς για το 1-0.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Παρτιζάν, λόγω αποβολής του Γκόμες στο 90’.

Με αυτή τη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου έφτασαν στους 66 βαθμούς, όντας πρωτοπόροι, αφήνοντας την Παρτιζάν στους 50 και τη δεύτερη θέση.

Ερυθρός Αστέρας (Μίλος Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Βίγκο, Ντράγκοβιτς, Εράκοβιτς, Ρόντιτς, Κάνγκα, Μιχαΐλοβιτς, Μπουκαρί, Μίτροβιτς (64’ Κανγκάβα), Κάταϊ (75’ Μιλούνοβιτς), Πέσιτς

Παρτιζάν (Ίγκορ Ντουλιάι): Πόποβιτς, Φιλίποβιτς (65’ Ζίβκοβιτς), Μάρκοβιτς, Βούγιασιτς, Ουρόσεβιτς, Κολοράντο (65’ Μπαζντάρ), Μπέλιτς (75’ Τραορέ), Ντιαμπατέ, Νάτχο, Μένιγκ (75’ Γιόβιτς), Γκόμες