Σεβίλλη… όπως λέμε Europa League!

Είναι η διοργάνωσή της. Η Σεβίλλη έγραψε ιστορία στον τελικό της Κολωνίας και κατέκτησε το 6ο Γιουρόπα Λιγκ της ιστορίας της σε ισάριθμους τελικούς, νικώντας με 3-2 την Ίντερ.

Ένας συναρπαστικός αγώνας, αμφίρροπος, με πολλές φάσεις ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες. Η Ίντερ προηγήθηκε, η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή και τελικά πήρε τη νίκη παρά τη νέα ισοφάριση των Ιταλών.

Σκόρερ για τους Σεβιγιάνους ο Λουκ Ντε Γιονγκ στο 12’ και στο 33’ και ο Ντιέγκο Κάρλος στο 74’. Για τους Μιλανέζους σκόραρε ο Ρομέλου Λουκάκου στο 5’ με πέναλτι και ο Ντιέγκο Γοδίν στο 36’.

Κάπως έτσι, η Σεβίλλη δείχνει ότι το Γιουρόπα Λιγκ είναι η διοργάνωση που της ανήκει και είναι αδιαμφισβήτητα η πιο επιτυχημένη ομάδα του θεσμού. Κατακτά το 6ο της τρόπαιο, παραμένει η πολυνίκης, αυξάνοντας τη διαφορά της, μιας και οι αμέσως επόμενες ομάδες (Γιουβέντους, Λίβερπουλ και η σημερινή της αντίπαλος Ίντερ), έχουν από 3. Μάλιστα, σημειώνει ακόμη ένα ρεκόρ, μιας και φτάνει τις 24 νίκες σε νοκ άουτ αγώνες στη διοργάνωση συνολικά.

Από την άλλη, η Ίντερ δεν κατάφερε να επιστρέψει στους ευρωπαϊκούς τίτλους μετά το Τσάμπιονς Λιγκ του 2010, αλλά και το προηγούμενο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ του 1998. Όμως, έγινε η πρώτη ιταλική ομάδα που έπαιξε σε τελικό μετά τη μετονομασία σε Γιουρόπα Λιγκ.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε ο Ζουλέν Λοπετέγι τη Σεβίλλη, ενάντια στο 3-5-2 του Αντόνιο Κόντε για την Ίντερ.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Στο 3ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου άουτ, ο Φερνάτο σούταρε με πολλή δύναμη αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

Στη συνέχεια της φάσης, η Ίντερ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Λουκάκου νίκησε και στο σπριντ και στη δύναμη τον Ντιέγκο Κάρλος και μπαίνοντας στην περιοχή ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος ο Λουκάκου στο 5ο λεπτό, γράφοντας το 0-1 για την Ίντερ.

Η Σεβίλλη δεν πτοήθηκε. Και στο 12ο λεπτό, ο Χέσους Νάβας σέντραρε από δεξιά, ο Ντε Γιονγκ πετάχτηκε στην καρδιά της ιταλικής άμυνας και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 17’ οι Ιταλοί ζήτησαν νέο πέναλτι, μιας και ύστερα από σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντιέγκο Κάρλος. Ωστόσο ήταν ακούσιο και ο Μακέλι δεν καταλόγισε κάτι.

Ένα λεπτό μετά, ο Ντ’ Αμπρόζιο πήρε τη μπάλα ύστερα από σέντρα από αριστερά, αλλά δεν έκανε καθόλου καλό τελείωμα.

Στο 33’ ο Ντε Γιονγκ «ξαναχτύπησε». Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα, ο Ολλανδός έπιασε πολύ ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Η χαρά των Σεβιγιάνων όμως κράτησε μόλις για 3 λεπτά. Μιας και στο 36’ ο Μπόζοβιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Γοδίν σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε. Στο 52’ ο Γκαλιαρντίνι έκανε ένα σουτ, με τον Ντιέγκο Κάρλος να βάζει το τάκλιν και να διώχνει.

Στο 57’ ο Ρεγκιλόν έκανε ντρίπλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε με δύναμη αλλά η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 65’ ο Λουκάκου έφυγε μόνος του, βγήκε φάτσα στον Μπόνο, αλλά ο γκολκίπερ της Σεβίλλης είπε «όχι».

Στο 74ο λεπτό, η Σεβίλλη προηγήθηκε ξανά με ένα απίστευτο γκολ. Ο Ντιέγκο Κάρλος έκανε ένα εξαιρετικό ανάποδο ψαλίδι και η μπάλα αφού βρήκε στον Λουκάκου κατέκηξε στα δίχτυα για το 3-2.

Στο 80’ ο Μπανέγα εκτέλεσε φάουλ, όμως η κεφαλιά του Κουντέ ήταν άστοχη.

Στο 82’ η Ίντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μόουζες πήγε να πλασάρει αλλά η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Σάντσες, έκανε ένα πλασέ, όχι όμως όπως θα το ήθελε και ο Κουντέ τεντώθηκε και έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Η Ίντερ προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν το κατάφερε. Και έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Σεβίλλη να κατακτά το τρόπαιο και να γράφει ακόμη ένα κεφάλαιο στην ιστορία.

Σεβίλλη (Γιουλέν Λοπετέγι): Μπουνού, Χέσους Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος (86’ Γκουντέλι), Ρεγκιλόν, Ζορντάν, Φερνάντο, Μπανέγα, Οκάμπος (69’ Κάμπος), Σούσο (78’ Βάσκεθ), Ντε Γιονγκ (86’ Ελ Νεσίρι)

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντ’ Αμπρόζιο (78’ Μόουζες), Γκαλιαρντίνι (78’ Έρικσεν), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Γιανγκ, Μαρτίνες (78’ Αλέξις Σάντσες), Λουκάκου

Τελευταίο ματς αυτό για τον Έβερ Μπανέγα, ο οποίος αποχωρεί για την Αλ Σαμπάμπ.