Προς τα γνωστά “λημέρια” η Σεβίλλη, τεσσάρα και στους “4” η Σαχτάρ

Σωτήρας ο Οκάμπος για τη Σεβίλλη, εύκολα στους “4” η Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Για τα προημιτελικά του Europa League, η Σεβίλλη και η Σαχτάρ Ντόνετσκ προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Final 8 επί των Γουλβς και Βασιλεία, αντίστοιχα.

Γουλβς-Σεβίλλη 0-1

Η Σεβίλλη πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά με 1-0 επί της Γουλβς. Ήταν πολύ ανώτερη σε όλη την αναμέτρηση και, δίκαια, επικράτησε.

Το πρώτο μέρος χαρακτηρίστηκε από το χαμένο πέναλτι του Χιμένεζ στο 13′. Ελάχιστες φάσεις και οι “Λύκοι” επέβαλαν το παιχνίδι τους, με 29% κατοχή. Έκλεισαν τους χώρους και έψαξαν, ως συνήθως, χώρους στις αντεπιθέσεις. Οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη Γουλβς με οκτώ άτομα εκτός της επίθεσης.

Το δεύτερο ημίχρονο όδευε στην παράταση, αλλά ο Οκάμπος έκλεψε την πρόκριση στο 88′ με κεφαλιά, μετά από σέντρα στο πρώτο δοκάρι από τον Μπανέγα. Οι “Σεβιγιάνοι” ήταν πολύ καλύτεροι συνολικά και άξιζαν το γκολ, και ας ήρθε πολύ αργά. Ο Πατρίσιο έκανε ότι μπορούσε και παραχώρησε πολλά κόρνερ.

Κίτρινες: Κάρλος (12′), Σάις (49′), Νέβες (90+1′)

Γουλβς (Εσπιρίτο): Πατρίσιο, Σάις, Κόαντι, Μπολί, Βινάγκρε, Μουτίνιο (71′ Νέτο), Νέβες, Ντεντόνκερ, Ντόχερτι, Χιμένεζ, Τραορέ (79′ Ζότα)

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Ρεγκιλόν, Κάρλος, Κουντέ, Νάβας, Τζόρνταν (85′ Βάζκεζ), Φερνάντο, Μπανέγα, Οκάμπος, Εν Νεσίρι (85′ Ντε Γιονγκ), Σούσο (90+1′ Μουνίρ)

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βασιλεία 4-1

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ καθάρισε με 4-1 την Βασιλεία και επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί, βάζοντας τέλος στο όνειρο των ηττημένων.

Οι Ουκρανοί έκαναν την δουλειά τους από το πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας δύο γκολ με τον Μοράες (2′) και τον Τάισον (22′). Δύο ασίστ από τον Μάρλος και η πρόκριση κλείδωσε σχετικά νωρίς. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο και ευχαριστημένοι έμειναν, σίγουρα, οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι.

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά οι γηπεδούχοι ήθελαν να πάρουν την πρόκριση με τον καλύτερο, δυνατό, τρόπο. Ο Πάτρικ έκανε το 3-0 με πέναλτι στο 75′, ενώ ο Ντοντό έβαλε το “κερασάκι στη τούρτα” (4-0) στο 88′. Οι Ελβετοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 90+2′ στον Φαν Βόλφσβινκελ.

Κίτρινες: Φράι (26′), Πάτρικ (53′), Αρτούρ (64′), Μποντάρ (87′)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Κάστρο): Πιατόφ, Ματβιένκο, Μποντάρ, Κριβτσόβ, Ντόντο, Στεπανένκο, Αντόνιο (85′ Μαϊκόν), Τάισον (85′ Τετέ), Πάτρικ (78′ Κοβαλένκο), Μάρλος (72′ Σόλομον), Μοράες (85′ Φερνάντο)

Βασιλεία (Κόλερ): Νίκολιτς, Πετρέτα, Φαν Ντερ Βερφ (73′ Ραμίρες), Αλντερέτε, Βίντμερ, Φράι, Κάμπο, Τσάκα (60′ Μαρσάντ), Πουλουλού, Αρτούρ (73′ Αντέμι), Στόκερ (73′ Φαν Βόλφσβινκελ)