Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης: Ο Οκάμπος λύτρωσε τους Σεβιγιάνους

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Οκάμπος έδωσε τη νίκη στη Σεβίλλη απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Σεβίλλη επικράτησε εντός έδρας της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1, για την 18η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Λοπετέγκι έφτασε στην τρίτη σερί νίκη της και στους 37 βαθμούς και παρέμεινε στο “κυνήγι” της Ρεάλ Μαδρίτης (42 βαθμοί). Την ίδια στιγμή, οι “ροχιμπλάνκος” ηττήθηκαν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στους 29 βαθμούς και στο -13 από τη “Βασίλισσα” που υποδέχεται την Κυριακή την Κάντιθ.

Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ράκιτιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Φελίπε στο 33’ να ισοφαρίζει σε 1-1. Στη συνέχεια οι Μαδριλένοι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες, αλλά οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφεραν με τον Οκάμπος στο 89′ να πάρουν τη νίκη. Στην τελευταία “μεγάλη” φάση του ματς (90+6′) ο Φέλιξ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπόνο.

Παρασκευή 17/12

Θέλτα-Εσπανιόλ 3-1 (3′ Μίνα, 47′ Άσπας, 82′ Σουάρεθ – 90’+2′ Μορόν)

Σάββατο 18/12

Ράγιο Βαγιεκάνο-Αλαβές 2-0 (19′ Γκουαρδιόλα, 25′ Κατένα)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 1-3 (32’ Ισάκ – 38’, 69’ Μορένο, 96′ Τσουκουέζε)

Μπαρτσελόνα-Έλτσε 3-2 (16′ Γιούτγκλα, 19′ Γκάβι, 85′ Νίκο – 62′ Μορέντε, 63′ Μίγια)

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (7′ Ράκιτιτς, 89′ Οκάμπος – 33′ Φελίπε)