«Σίφουνας» ο Άρης από τη Λαμία

Στην πρεμιέρα της σούπερ λιγκ, η Λαμία αντιμετώπισε τον Άρη στην έδρα της και δέχτηκε βαριά ήττα με 0-3.

Πρώτη φορά βρέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες στην πρώτη κατηγορία. Οι «κίτρινοι» του Πάκο Ερέρα ήταν επιβλητικοί στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας απέναντι στη Λαμία, με τα γκολ να τα πετυχαίνουν οι Ντιγκινί (53΄), Γκαρσία (71΄) και Γκάμα(78΄).

Πολύ βαρύς ο αγωνιστικός χώρος λόγω της ακατάπαυστης βροχής, με τον παρόν να δίνει και ο πρόεδρός του Άρη, Καρυπίδης, για να παρακολουθήσει το πρώτο ματς της ομάδας του.

Στο 5’ λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα και αυτή ήταν για τον Άρη με τον Ματέο Γκαρσία να κάνει ένα δυνατό σουτ που κατέληξε άουτ.

Η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δημιούργησαν φάσεις και είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης η πρώτη ουσιαστικά καλή φάση της Λαμίας ήταν στο 49ο λεπτό με τον Βασιλαντωνόπουλο να υποδεικνύεται οφσάιντ.

Η Λαμία μπορεί να πίεζε την περιοχή των φιλοξενούμενων, όμως το σκορ άνοιξε ο Άρης στο 53ο λεπτό του αγώνα με κεφαλιά του Ντιγκινί.

Όσο και αν προσπαθούσε ο ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ, του έλειπε η αποτελεσματικότητα και έτσι ο Άρης έκανε το 0-2 στο 71ο λεπτό με κεφαλιά του Γκαρσία.

Οι Θεσσαλονικείς δεν σταμάτησαν και πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Γκάμα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 για την ομάδα του Άρη.

Πολύ ανώτερος ήταν ο Άρης σε όλη τη διάρκεια του ματς , με τους Λαμιώτες να προσπαθούν να σώσουν την κατάσταση στο «παγωμένο» ΔΑΚ Λαμίας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δημούτσος, Καραγκούνης, Μπλάζιτς, Γιουνές, Μπάσα

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Επστάιν (60΄ Τσούκαλος), Βάντερσον, Δημούτσος, Ασίγκμπα (73΄ Οσμάν), Μπερτόλιο (46΄ Καραγκούνης), Αναστασιάδης, Μπλάζιτς, Μπαράλες

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα, Ντιγκινί (73΄ Ναζλίδης), Γκαρσία, Βαλεριάνος, Γκάμα (84΄ Ιντζόγλου), Γιουνές, Ματίγια (68΄ Κολάσο), Τζανακάκης, Βέλεθ