“Σίφουνας” ΠΑΟΚ στην Κρήτη!

Επιβλητική εμφάνιση και τρίποντο των “ασπρόμαυρων” στην έδρα του ΟΦΗ

Εκμεταλλευόμενος πρώτα την απευθείας αποβολή του Μπόι Βάτερμαν από το πρώτο ημίχρονο και ύστερα την αρκετά καλή και “γεμάτη” απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να περάσει από το “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”, κερδίζοντας με 3-0 τον ΟΦΗ για τη 17η αγωνιστική της Super League 1.

Ικανοποιητικός ήταν ο ρυθμός του ματς με τους Ουάρντα και Κρμέντσικ να χάνουν τις πρώτες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων μπροστά από τα καρέ του Βάτερμαν, πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου. Στο 19′ ο Τσέχος επιθετικός του ΠΑΟΚ έπιασε μια φανταστική κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια, όμως η μπάλα δεν βρήκε το στόχο, χτυπώντας στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Κρητικοί θα αναγκαζόντουσαν να συνεχίσουν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Βάτερμαν σε ανατροπή του Τζόλη εκτός περιοχής, όπου ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βρισκόταν σε καθαρή θέση για γκολ. Το κενό του Ολλανδού τερματοφύλακα κάλυψε στην εξέλιξη ο Σωτηρίου, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Λυμπεράκη.

Έτσι, με το αριθμητικό πλεονέκτημα να είναι υπέρ του, ο “δικέφαλος” του βορρά θέλησε να ανεβάσει το τέμπο του ματς για να επωφεληθεί. Οι “ασπρόμαυροι” έκαναν πράξη τις σκέψεις τους και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 44′ πάλι με τον Κρμέντσικ, έπειτα ωραία συνεργασία των Ουάρντα και Μουργκ με τον Σωτηρίου να σώζει με εκπληκτική επέμβαση τον ΟΦΗ. Σε ρόλο… Superman είχε μπει για τα καλά ο Έλληνας γκολκίπερ, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με νέα φοβερή αντίδραση έβγαλε μια επικίνδυνη κεφαλιά του Τζόλη που κατέληγε στο “γάμα” της εστίας του.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Γκαρσία μπήκαν ακριβώς όπως το σχεδίαζαν στα αποδυτήρια, θέλοντας να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα. Στο 48′ ο Μουργκ σημάδεψε με σέντρα τον Τζόλη που με ωραία προβολή “έλυσε” τον… γόρδιο δεσμό και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Τα πράγματα από κει και πέρα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τον ΠΑΟΚ που κατάφερε στο 53′ να σημειώσει και δεύτερο γκολ με τον Βαρέλα, έπειτα από νέα ασίστ και πάσα “πάρε-βάλε” του Μουργκ.

Οι “ασπρόμαυροι” δεν άφησαν σε καμία περίπτωση το πόδι από το γκάζι και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να αυξήσουν στο ευρύ 3-0 το προβάδισμά τους. Στο 67′ ο Κρμέντσικ έφτασε απέναντι από τον Σωτηρίου και ο Τσέχος φορ τον νίκησε με ωραίο πλασέ, φτάνοντας παράλληλα τα δύο τέρματα στο ελληνικό πρωτάθλημα σε τέσσερις εμφανίσεις.

Μέχρι και τη λήξη του ματς δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πανηγυρίζει εν τέλει την τέταρτη εκτός έδρας νίκη της τη φετινή σεζόν μετά από τη συμπλήρωση σχεδόν δύο μηνών, ύστερα από εκείνη την επικράτηση κόντρα στη Λαμία.

Σκόρερ:  Τζόλης (48′), Βαρέλα (53′), Κρμέντσικ (67′)

Κίτρινες: Περέιρα (42′), Κρέσπο (64′)

Κόκκινες: Βάτερμαν (23′)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος, 5-3-2): Βάτερμαν, Βούρος (Σολίς 77′), Σελίμοβιτς, Λυμπεράκης (Σωτηρίου 30′), Ουές, Κοροβέσης (Σουρνάκης 77′), Στάικος, Βαφέας, Νέιρα, Στάρτζεον (Γρίβας 69′) και Σαρδινέρο (Γιαννούλης 69′).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία, 4-2-3-1): Ζίβκοβιτς, Περέιρα, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (Σοάρες 76′), Τσιγγάρας, Σβαμπ (Αουγκούστο 76′), Μουργκ (Λάμπρου 69′), Τζόλης, Ουάρντα (Κωνσταντέλιας 83′) και Κρμέντσικ (Σφιντέρσκι 76′).