«Σίφουνας» στο Μπίλεφελντ η Βόλφσμπουργκ

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε η Βόλφσμπουργκ στο Μπίλεφελντ κόντρα στην Αρμίνια

Για την 22η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Βόλφσμπουργκ πέρασε σαν αέρας από το Μπίλεφελντ κόντρα στην τοπική Αρμίνια με 0-3 και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στο στόχο μιας θέσης για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο Σούκο Αρίνα, η Βόλφσμπουργκ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έχασε σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Μπρουκς στο 8′ που έδιωξε ο τερματοφύλακας της Αρμίνια.

Στο 16ο λεπτό, ο Άρνολντ, εκτέλεσε κόρνερ, ο Εμπαμπού πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από την εστία της Μπίλεφελντ. Την ίδια κατάληξη είχε και ο κεραυνός που εξαπέλυσε ο Άρνολντ στο 26′.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Λύκοι άνοιξαν το σκορ με σκόρερ τον Στέφεν. Ο Γκέρχαρντ έκανε το γύρισμα και ο φορ την Βόλφσμπουργκ με δυνατό τελείωμα έδωσε τον προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια οι προσπάθειες των δύο ομάδων αποδείχτηκαν άκαρπες και μοιραία έμεινε το 0-1 ως αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Βόλφσμπουργκ σκόραρε για δεύτερη φορά με δράστη και αυτή τη φορά τον Στέφεν. Ο Ελβετός εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Ορτέγκα και βρήκε δίχτυα.

Στο 55′ ο Άρνολντ με δυνατό σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Λύκων στο Μπίλεφελντ.

Τα επόμενα λεπτά δεν υπήρχε κάποια αξιοσημείωτη φάση μπροστά από τις δύο εστίες μέχρι το 78′ λεπτό όπου ο Πριέτ εκτέλεσε κόρνερ, ο Καλός έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Κάστεελς.

Σκόρερ: Στέφεν 29′, 47′, Άρνολντ 55′

Κάρτες: Μπρουκς 37′, Γκιβαλονγκί 80′

Αρμίνια Μπίλεφελντ: Ορτέγκα, Μπρένερ, Πίπερ, Νίλσον, Λόρσεν (Ντε Μεδίνα 75′), Κουνζ, Πριέτ, Ντόαν (Γκέμπαουερ 60′), Βλαπ (Κόρντοβα 60′), Βόγκλσάμερ (Οκουγκάβα 60′), Κλος

Βόλφσμπουργκ: Κάστεελς, Λακρουά (Πόνγκρσιτς 83′), Μπρουκς, Εμπαμπού, Οτάβιο, Σλάγκερ (Γκιβαλονγκί 74′), Άρνολντ (Φίλιπ 74′), Στέφεν (Μπρεκάλο 74′), Γκέρχαρτ, Μπακού, Βέγκχορστ (Μπιάλεκ 82′)