Σημαντικά δίπλα για Σεβίλλη, Γρανάδα και Εσπανιόλ

Εκτός έδρας νίκες για Σεβίλλη, Γρανάδα και Εσπανιόλ απέναντι σε Αλαβές, Θέλτα και Έιμπαρ αντίστοιχα. Ισόπαλες 1-1 αναδείχτηκαν Μπέτις και Χετάφε, όπως επίσης με το ίδιο σκορ η Βαγιαδολίδ και η Οσασούνα.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Αλαβές-Σεβίλλη 0-1

Πιο εύκολη νίκη από αυτή που δείχνει το τελικό σκορ (0-1) για την Σεβίλλη κόντρα στην Αλαβές για την 4η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζόρνταν στο 37′ και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος, πήρε τους τρεις βαθμούς.

Θέλτα-Γρανάδα 0-2

Ήττα-σοκ για την Θέλτα με 2-0 από την Γρανάδα στο Μπαλαϊδος.

Αγωνιζόμενη η ομάδα του Βίγκο με 9 παίκτες για 61 λεπτά, δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πέτυχαν το πρώτο γκολ στο 45+6′ με τον Σάντσεθ.

Το παιχνίδι καθάρισε η ομάδα του Μαρτίνεθ στο 54′ με τον Ερρέρα. Άξιζε και περισσότερα γκολ η Γρανάδα, αλλά δεν κατάφερε να τα βρει.

Μπέτις-Χετάφε 1-1

Μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) Μπέτις και Χετάφε στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν. Και τα δύο γκολ ήρθαν από πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτα. Δεν έφτανε το γκολ για το σύνολο του Ρούμπι, ήρθε και η κόκκινη κάρτα του Καρβάλιο να αφήσει με 10 παίκτες την ομάδα του.

Παρότι όμως οι γηπεδούχοι αγωνιζόντουσαν με 10, βρήκαν την ισοφάριση από τα έντεκα βήματα με σκόρερ τον Χοακίν. Τελικά, η ομάδα της Σεβίλλης τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Λορέν στο 90+4′.

Έιμπαρ-Εσπανιόλ 1-2

Εκτός έδρας απόδραση από το Έιμπαρ για την Εσπανιόλ με σκορ 1-2.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ήρεμα και οι δύο εστίες δεν απειλήθηκαν αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 58′ με τον Ραμίς.

Με δύο γρήγορα γκολ όμως στο 76′ και 79′ οι Καταλανοί έφεραν τούμπα το παιχνίδι με τον Φερέιρα και τον Γκρανέρο αντίστοιχα. Να σημειωθεί ότι ο Φερέιρα αποχώρησε δύο λεπτά μετά το γκολ του και ο παίχτης που πέρασε στο παιχνίδι ήταν ο Γκρανέρο ο οποίος ένα λεπτό αργότερα σκόραρε το νικητήριο γκολ.

Βαγιαδολίδ-Οσασούνα 1-1

Ισοπαλία στο Βαγιαδολίδ μεταξύ της ομάδας της πόλης και την Οσασούνα με 1-1.

Ο Χέρβιας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 65′. Λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 81′ ο Ιμπάνεθ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 74′, ισοφάρισε και χάρισε τον έναν βαθμό στην νεοφώτιστη ομάδα.