Σημαντική νίκη για Λεγανές-Ισόπαλες οι Βαλένθια-Βαγιαδολίδ

Μικρή «ανάσα»… από τη ζώνη του υποβιβασμού πήρε η Λεγανές με τη νίκη της επί της Ουέσκα, ενώ και η Βαλένθια ήρθε ισόπαλη με τη Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga.

ΛεγανέςΟυέσκα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Λεγανές απέναντι στην Ουέσκα με 1-0 και απομακρύνθηκε ελάχιστα από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα η Ουέσκα παραμένει στην τελευταία θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά φάνηκαν να έχουν το πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 18ο λεπτό έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ με το σουτ του Σίλβα, το οποίο πέρασε άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Λεγανές έγινε ξανά απειλητική με τον τερματοφύλακα της Ουέσκα να πιάνει το πολύ καλό σουτ του Σίλβα.

Στο 73’ ο Νεσίρι, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Σίλβα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το τελικό 1-0, χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

ΒαλένθιαΒαγιαδολίδ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Βαλένθια και τη Βαγιαδολίδ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Στο 71ο λεπτό ο Παρέχο, μετά από ασίστ του Σολέρ σκόραρε και άνοιξε το σκορ του αγώνα υπέρ των γηπεδούχων.

Δεν ήταν όμως αρκετό για να πανηγυρίσουν τη νίκη. Στο 82’ ο Αλκαράζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.