Σημαντική νίκη για τη Ρεάλ Μπέτις

Επαγγελματική νίκη συνοδευόμενη με άνοδο στο -2 από την 6αδα για τη Μπέτις

Η Ρεάλ Μπέτις επικράτησε της Οσασούνα με 1-0 στο Βιγιαμαρίν, για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Η αναμέτρηση βρήκε τόσο τη Ρεάλ Μπέτις, όσο και την Οσασούνα, άκρως μαχόμενες για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Παρόλο που η Μπέτις ήθελε τη νίκη για να φτάσει στο -2 από τις ευρωπαϊκές θέσεις, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πολύ πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο, διεκδικώντας τους βαθμούς που θα την απομακρύνουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Οσασούνα απείλησε μόλις από το πέμπτο λεπτό με τον Καλέρι δίνοντας το παρόν, όμως ο Αργεντίνος φορ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ρόμπλες που ήταν σε ετοιμότητα.

Αν και οι γηπεδούχοι δεν πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, ο Ρουίθ βρήκε δίχτυα, όμως οι πανηγυρισμοί σταμάτησαν την στιγμή που οι παίκτες αντιλήφθηκαν πως η φάση έχει σταματήσει για οφσάιντ.

Η Οσασούνα είχε μια τελευταία τεράστια ευκαιρία με τον Καλέρι να βρει δίχτυα στο 32′ λεπτό, όμως ο πορτιέρο της Μπέτις απέκρουσε υποδειγματικά λέγοντας ξανά το ”όχι” στον Αργεντίνο.

Οι ”δανέζικοι δυναμίτες” συνέχισαν να απειλούν ακατάπαυστα, κάνοντας την μέρα του Ρόμπλες δύσκολη. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ρουμπέν Γκαρθία έπιασε καλή κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά οι Καλέρι και Ρόμπλες ήρθαν ξανά αντιμέτωποι, όμως ο κίπερ των ”ελιοπολιτάνος” έκανε άλλη μια εξαιρετική απόκρουση απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η ομάδα της Σεβίλλης πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και ουσιαστικά ”έκλεψε” τη νίκη. Συγκεκριμένα δέκα λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα, ο Ιγκλέσιας πήρε μια καλή πάσα μέσα στην περιοχή και κρέμασε τον Πιρόν που ήταν εκτός θέσης διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Με αυτή της την νίκη η Μπέτις ανέβηκε στην 7η θέση της Λα Λίγκα με 30 βαθμούς, ενώ η Οσασούνα παραμένει 17η με 19 βαθμούς ισοβαθμώντας με την 18η Αλαβές.

Κίτρινες: Μονκαγιόλα, Ρόμπλες

Σκόρερ: 79′ Ιγκλέσιας

Ρεάλ Μπέτις (Πελεγκρίνι): Ρόμπλες, Έμερσον, Μαντί, Ρουίθ (46′ Σίντσεϊ), Μορένο, Ακουοκού, Κανάλες (86′ Γκουαρδάδο), Σάντσεθ (58′ Καρβάλιο), Φεκίρ, Ρόντρι (70′ Τέγιο), Γκαρθία (58′ Ιγκλέσιας)

Οσασούνα (Αρασάτε): Πιρόν, Κρούθ, Ντ.Γκαρθία, Ου.Γκαρθία, Βιντάλ, Μονκαγιόλα (85′ Μαρτίνεθ), Μπάρζα (64′ Σάντσεθ), Οϊέρ, Πέρεθ (85′ Αντριάν), Ρ.Γκαρθία (64′ Μοράλες), Καλέρι (77′ Καλέγκο)