Σημαντική νίκη για τη Νάπολι

Η Νάπολι φιλοξένησε τη Μπολόνια και νίκησε με 3-2, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A. Η ομάδα του Αντσελότι μείωσε τη διαφορα της από την πρωτοπόρο Γιουβέντους στους 9 βαθμούς.

Οι φίλοι της Νάπολι πριν την έναρξη του αγώνα έδειξαν έμπρακτα τη στήριξη τους στον στόπερ της, Κουλιμπαλί, ο οποίος δέχθηκε ρατσιστική επίθεση στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Ίντερ.

Συγκεκριμένα στις εξέδρες του Σαν Πάολο κάποιοι φίλαθλοι κρατούσαν φωτογραφίες με το πρόσωπο του, ενώ άλλοι φώναζαν «Είμαστε όλοι Κουλιμπαλί».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 15ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μίλικ, έπειτα από πάσα του Μέρτενς.

Στο 37’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Σανταντέρ, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 51’ ο Μίλικ, μετά από ωραίο στρώσιμο του Μαλκουί, έστειλε τη μπάλα στα διχτυα και έγραψε το 2-1.

Ο Ντανίλο στο 80’ σκόραρε και έγραψε το 2-2.

Η ομάδα του Αντσελότι δεν τα παράτησε όμως και στο 88’ ο Μέρτενς νίκησε τον Σκορούπσκι και διαμόρφωσε το τελικό 3-2, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Νάπολι: Μερέτ, Μαλκουί, Αλμπιόλ, Μακσίμοβιτς, Γκουλάμ (68’ Ρουί), Καγιεχόν (83’ Ουνάς), Ζιελίνσκι, Άλαν, Βέρντι (58’ Ρουίθ Πένια), Μέρτενς, Μίλικ

Μπολόνια: Σκορούπσκι, ντε Μαϊό, Ντανίλο, Ελάντερ, Μετιέλο, Πόλι (79’ Ορσολίνι), Πουλγάρ, Σβάνμπεργκ (71’ Νάγκι), Ντικς, Παλάτσιο, Σανταντέρ (42’ Φαλτσινέλι)