Σημαντική νίκη για τη Σεντ Ετιέν

Νικήτρια αναδείχθηκε η Σεντ Ετιέν κόντρα στη Νιμ στο «Ζοφρουά-Γκισάρ» με 2-1, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η Σεντ Ετιέν πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για να τη βοηθήσει να βγει στη Ευρώπη, αφού πέρασε τη Μαρσέιγ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με 49 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε νωρίς, μόλις από το 2ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μπομπισόν, μετά από ωραίο στρώσιμο του Μοουανγκά, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 24’ με τον Καμπελά, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Μπέριτς στο 79’ έπειτα από πάσα του Βάντα σκόραρε και πέτυχε το τελικό 2-0, χαρίζοντας τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του.

Κίτρινες: Ντεμπισί, Φερί, Πακιέ, Μπριανκόν, Γκεζαλι, Μ’ Βιλά, Μπομπινσόν

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέ, Ντεμπισί, Σούμποτιτς, Κολοτζιετζάκ, Πολομάτ, Αΐτ Μπενασέρ (66’ Βάντα), Μ’ Βιλά, Χαμουμα (83’ Γκεζαλι), Καμπελά, Νορντιν (74’ Ντιονι), Μπέριτς

Νιμ: Μπερναντόνι, Πακιέ, Μπριανκόν, Λιμποχί, Μαουασά (42’ Μιγκέλ), Μπουανγκά, Σαβανιέ, Φερί (85’ Τιουμπ), Μπομπισόν, Ρίπαρτ, Μποζόκ (72’ Γκιγιομ)