Σημαντική νίκη για την Σαμπντόρια, αναβλήθηκε το Λέτσε-Κάλιαρι

Σημαντική νίκη πέτυχε η Σαμπντόρια στην έδρα της επί της Ουντινέζε με 2-1. Η Σαμπντόρια βρίσκεται στην 16η θέση έχοντας 12 βαθμούς, από την άλλη η Ουντινέζε βρίσκεται 13η με 14 βαθμούς.
Το ματς που έκλεινε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής για την Κυριακή, στην Σέριε Α, ανάμεσα στην Λέτσε και την Κάλιαρι αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας και έντονης βροχόπτωσης με αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να μην είναι σε καλή κατάσταση, ώστε να αρχίσει ο αγώνας.

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 2-1

Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική απόδοση και ήταν ανώτεροι από την Ουντινέζε, απειλώντας αρκετές φορές.

Η Ουντινέζε, ωστόσο βρήκε πρώτη τέρμα, κάνοντας το 1-0 στο 29ο λεπτό, με σκόρερ τον Νεστορόβσκι.

Η απάντηση για την Σαμπντόρια ήρθε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Γκαμπιαντίνι να βάζει ένα καταπληκτικό φάουλ από τα 25 μέτρα.

Η Ουντινέζε έμεινε με δέκα παίκτες στο 51′, όταν ο Ζάζαλο μετά από ανόητο μαρκάρισμα από πίσω στον Ραμίρεζ, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη και στην συνέχεια κόκκινη κάρτα.

Η ομάδα από την Γένοβα, έφτασε στην μεγάλη ανατροπή στο 75ο λεπτό, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραμίρεζ.