Σημαντική νίκη του ΟΦΗ κόντρα στη Λαμία

Πρώτη νίκη για τον ΟΦΗ το 2021 επί της Λαμίας και πλησίασε την εξάδα του πρωταθλήματος

Η ομάδα της Λαμίας ηττήθηκε με 2-0 από τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1.

Τα γκολ για τους Κρητικούς σημείωσαν στο 34’ ο Πασχαλάκης και στο 85’ ο Βαφέας. Από το ματς απών ήταν ο προπονητής του ΟΦΗ, Γιώργος Σίμος για προσωπικούς λόγους, στη θέση του για το σημερινό αγώνα ήταν ο Παπαναγής.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες οι “ασπρόμαυροι” επέστρεψαν στις νίκες και έφτασε τους 18β, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας επέστρεψε στις ήττες και παραμένει τελευταία με 5β.

Χωρίς τελικές προσπάθειες ξεκίνησαν τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου, αλλά με τον ΟΦΗ να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς ήρθε στο 15ο λεπτό, όπου ο Προβυδάκης έκανε ένα αδύναμο σουτ, χωρίς να απειλήσει τον Βάτερμαν.

Στο 32ο λεπτό ο ΟΦΗ κερδίσει πέναλτι μιας και η μπαλιά του Μπαλογιάννη βρήκε πάνω στο χέρι του Αντέτζο.  Το πέναλτι εκτέλεσε ο Πασχαλάκης, νικώντας τον Επασί και έκανε το 1-0 υπέρ του ΟΦΗ.

Τιρόνε και Μπεχαράνο προσπάθησαν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά δεν τα κατάφεραν. Τρομερή ευκαιρία έχασε ο ΟΦΗ στα δυο τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να κάνει δύο τα τέρματα του, αλλά τελικά το σκορ παρέμεινε ως έχει.

Στο 48ο λεπτό ο Στάικος έκανε ένα τρομερό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τον Σκόνδρα.

Τα σουτ του Ντέλετιτς στο 60’ και στο 62’ τα μπλόκαρε ο Βάτερμαν, έχοντας καλές τοποθετήσεις και στις δύο φάσεις

Στο 63’ ο Στάρτζεον πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Επασί, αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας βγήκε σωστά στο όριο της περιοχής του κι έδιωξε.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η Λαμία βγήκε μαζικά μπροστά, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης.

Μετά το 80’ ο ΟΦΗ βρήκε περισσότερους χώρους για να «χτυπήσει» τους φιλοξενούμενους. Στο 82’ ο Βαφέας έπιασε ένα πολύ ωραίο γυριστό που έφυγε ένα μέτρο πάνω απ’ την εστία του Επασί, όμως τρία λεπτά αργότερα (85’), ο ίδιος παίκτης υποδέχθηκε εξαιρετικά τη μπάλα έξω από την περιοχή και με καταπληκτικό σουτ με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας της Λαμίας, κάνοντας το 2-0 και «τελειώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Κίτρινες: Βούρος, Ουές, Βάτερμαν – Αντέτζο

ΟΦΗ (Παπαναγής): Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Βούρος, Μεγιάδο, Στάικος (75’ Βαφέας), Μπαλογιάννης (66’ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (87’ Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο (74’ Γρίβας).

ΛΑΜΙΑ (Μ. Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας (72’ Βλάχος), Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (72’ Μπιάρνασον), Τιρόνε (46’ Καραμάνος), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπούλι (86’ Βασιλακάκης)