Σημαντική νίκη της Εθνικής κόντρα στη Μολδαβία

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Εθνική Ελλάδας κόντρα στη Μολδαβία στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου στην τρίτη κατηγορία του UEFA Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση και, ενώ έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, έφτασε σε μια σημαντική βαθμολογική νίκη που την κρατά σε τροχιά ανόδου για τη δεύτερη κατηγορία του θεσμού.

Σκόρερ για τη «γαλανόλευκη» ο Τάσος Μπακασέτας στο 45’+3’ με πέναλτι και ο Πέτρος Μάνταλος στο 50’

Η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ βρίσκεται στην 1η θέση του 3ου ομίλου, μαζί με τη Σλοβενία, αμφότερες με 7 βαθμούς.

Την προσεχή Τετάρτη 14/10, η Εθνική θα υποδεχθεί το Κόσσοβο για την 4η αγωνιστική του ομίλου.

Το ματς

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την Εθνική ο Τζον Φαν’τ Σχιπ. Με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, Χατζηδιάκο, Γιαννούλη στα ακραία μπακ, Τζαβέλλα και Σβάρνα στο κέντρο της άμυνας, Ζέκα-Κουρμπέλης χαφ, Λημνιός, Μάνταλος στα άκρα, Μπακασέτας επιτελικός μέσος και Παυλίδης στην επίθεση.

Από την άλλη, με 5-4-1 παρέταξε τη Μπλδαβία ο Ένγκιν Φιράτ. Με τον Ναμάσκο στο τέρμα, τους Πλατίκα-Ρεάμπσιουκ στα άκρα, Μούντρατς, Πόσματς, Αρμάς στην άμυνα,  Κότσιουτς, Ράτα, Καϊμάκοφ, Ιονίτα στο κέντρο και τον Νικολαέσκου στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Ελλάδα να έχει την κατοχή, να προσπαθεί να πιέσει, αλλά να βρίσκει δύσκολα απέναντι στην σφιχτή άμυνα των Μολδαβών. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι δεν έγιναν πολλές φάσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν καθόλου. Τελικά το γκολ ήρθε στη λήξη του ημιχρόνου, με ταυτόχρονο αριθμητικό πλεονέκτημα για την Εθνική.

Η ομάδα του Φαν’τ Σχιπ το εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή της, βρήκε χώρους στο γήπεδο και έφτασε ξανά στο δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 12’ η Ελλάδα έκανε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπακασέτας επιχείρησε πλασέ με τη μία, από το ύψος της περιοχής, με τον Ναμάσκο να πέφτει και να αποκρούει. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Ζέκα βρήκε τον Μπακασέτα, με τον Μούντρακ να παρεμβάλλεται.

Στο 35’ ο Μάνταλος έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Παυλίδη, αυτός πλάσαρε αλλά ο Ναμάσκο απέκρουσε.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική έφτασε στο γκολ. Ο Κουρμπέλης έκανε σκαφτή μπαλιά προς τον Παυλίδη, αυτός ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ποσμάκ. Ο Χίγκλερ καταλόγισε το πέναλτι, αποβάλλοντας με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Μολδαβό αμυντικό. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα στο 45’+3’ο Μπακασέτας γράφοντας το 1-0.

Στο 50ο λεπτό, ο Μπακασέτας έδωσε στον Μάνταλο, ο οποίος βγήκε φάτσα με τον γκολκίπερ και πλάσαρε για το 2-0.

Η Εθνική συνέχισε να δημιουργεί φάσεις. Στο 54’ με εκτέλεση φάουλ του Μπακασετα στα χέρια του Ναμάσκο και ένα λεπτό μετά, ύστερα από σέντρα του Χατζηδιάκου για τον Μάνταλο, ο οποίος έκανε γυριστό σουτ, αλλά δεν το έπιασε όπως θα ήθελε.

Στο 69’ πέρασε στο ματς ο Λάζαρος Ρότα, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του στην Εθνική.

Στο 71’ ο Μπακασέτας επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ναμάσκο να διώχνει σε κόρνερ.

Με την είσοδο του Κώστα Φορτούνη, η ομάδα έγινε περισσότερο δημιουργική και στο 77’ ο Έλληνας μέσος, αφού πήρε πάσα από τον Πέλκα έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, έδωσε για τον Μπακασέτα, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ, που σε δύο χρόνους έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 85’ ο Μπακασέτας έδωσε στον Φορτούνη, ο οποίος πλάσαρε με τον Ναμάσκο να του λέει «όχι».

Στο 87’ η Μολδαβία κέρδισε πέναλτι. Ο Ρεάμπσιουκ μπήκε στην περιοχή και ο Ρότα τον ανέτρεψε. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 88’ ο Μιλιντσεάνου και ο Βλαχοδήμος απέκρουσε.

Ένα λεπτό μετά, ο Μπουχαλάκης έκανε πλασέ αλλά κόντραρε στα σώματα. Ενώ στο 90’+1’ ο Φορτούνης σούταρε στο δοκάρι.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζιδιάκος (69’ Ρόκα), Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Ζέκα, Κουρμπέλης (83’ Μπουχαλάκης), Λημνιός (76’ Πέλκας), Μάνταλος (69’ Φορτούνης), Μπακασέτας, Παυλίδης (83’ Φούντας).

Μολδαβία (Ένγκιν Φιράτ): Ναμάσκο, Πλατίκα, Ρεάμπσιουκ,  Μούντρατς, Πόσματς, Αρμάς, Κότσιουτς, Ράτα (66’ Μαράντιτσι), Καϊμάκοφ (46’ Επουρεάνου), Ιονίτσα (76’ Ράκου), Νικολαέσκου (57’ Μιλιντσεάνου)