Σημαντικό βήμα πρόκρισης του Ολυμπιακού στο Final 8

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε της Ζολνόκ με 11-10 στο Παπαστράτειο και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση του στο Final 8. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά οι ερυθρόλευκοι με την στήριξη του κόσμου του κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπούσλιε, που πέτυχε δύο τέρματα στο φινάλε.

Το παιχνίδι έδειξε ότι θα είναι αμφίρροπο από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο, το οποίο έληξε 2-2. Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με σερί 3-0 έκαναν το 5-2. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 5-4.

Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν με τον Γεννηδουνιά. Στο τρίτο οκτάλεπτο υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία. Ο Γούνας σκόραρε στην εκπνοή και προηγήθηκαν με 9-8.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος. Ο Μπούσλιε ήταν καθοριστικός για τον Ολυμπιακό και με 2 γκολ έκανε το 11-9 για τους ερυθρολεύκους. Η Ζολνόκ μείωσε σε 11-10, αλλά ο Πάβιτς στην τελευταία επίθεση αντέδρασε σωστά και κράτησε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-5, 9-8, 11-10

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος.

Ζόλνοκ: Νάγκι, Ανγκιάλ Μπατόρι 1, Ζάλανκι 3, Γιάνσικ, Ζάτμαρι, Άλεξιτς, Ράσοβιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 2, Λάζιτς 2, Κις 1, Τέλεκι, Κάρντος.