Συνέχισε με νίκη η Ρεάλ, σπουδαίο «διπλό» για την Έλτσε

H Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας της Βαγιαδολίδ, ενώ η Έλτσε πανηγύρισε σπουδαία νίκη στην έδρα της Εϊμπάρ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 τη Βαγιαδολίδ εντός έδρας, για την 4η αγωνιστική της La Liga.

Σε ένα ματς που διεξήχθη στο βοηθητικό γήπεδο της «Βασίλισσας» στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο», λόγο επιδιορθώσεων στο «Μπερναμπέου», η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν τα είχε βρει «μπαστούνια» για περίπου μία ώρα απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του Σέρχιο Γκονζάλεζ, ωστόσο η αλλαγή του Γάλλου προπονητή έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Συγκεκριμένα, ο Λούκα Γιόβιτς στο 58ο λεπτό, παραχώρησε την θέση στον νεαρό Ζούνιορ και εκείνος χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά, για να σκοράρει στο 65′ και να δώσει τελικά την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του. Έτσι η Ρεάλ μετά και από αυτή την νίκη είναι πλέον στους επτά βαθμούς, με παιχνίδι λιγότερο όμως.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Ράμος, Βαράν, Μπενζεμά (87’ Μαγιοράλ), Μόντριτς, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Βαλβέρδε, Γιόβιτς (58’ Ζούνιορ), Οντριοθόλα (57’ Καρβαχάλ), Ίσκο (57’ Ασένσιο).

Ρεάλ Βαγιαδολίδ (Σέρχιο Γκονζάλεζ): Ρομπέρτο, Χερβίας, Μπρούνο, Σάντζεζ, Ραούλ, Πλάνο, Μίτσελ (87’ Γιαμίκ), Σαν Εμετέριο (64’ Αντρέ), Ουάλντο (74’ Ναβάρο), Ορεγιάνα (63’ Πέρεθ), Γουάισμαν (74’ Βίγια).

Εϊμπάρ – Έλτσε 0-1

Η νεοφώτιστη Έλτσε πήρε σπουδαίο εκτός έδρας «διπλό» (0-1) με αντίπαλο την Eϊμπάρ και έτσι άφησε πίσω της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, ο Λούκας Μπογέ, άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ μοιραίος στάθηκε για τους γηπεδούχους, ο Εξποσίτο που στο 52ο λεπτό αστόχησε σε πέναλτι.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Χόρχε Αλμιρόν διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της 0-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα και έτσι πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη που της έδωσε τους πρώτους της βαθμούς στο καινούργιο πρωτάθλημα.

Αντίθετα η ομάδα του Χοσέ Μεντιλίμπαρ έχει κάνει πολύ κακό ξεκίνημα με συγκομιδή μόλις ενός βαθμού και θα πρέπει να περιμένει μέχρι την επόμενη αγωνιστική, ώστε να δει αν η ομάδα του θα βρει το τρίποντο.

Εϊμπάρ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Ντμίτροβιτς, Τεχέρο, Αρμπίλα, Μπίγας (46’ Μπούργκος), Ροντρίγκες, Λεόν, Εξποσίτο, Ρέθιο (24’ Άλβαρες), Ινούι (74’ Καντζιόρ), Κίκι (74’ Μπεργκάνα), Μούτο (63’ Γκονζάλες).

Έλτσε (Χόρχε Αλμιρόν): Μπαδία, Φερνάντεζ, Βερδού, Κάλβο, Χοσέμα, Μορέντε, Γκούτι, Μφούλου, Τσάβες, Μπογιέ (87’ Κονέ), Μίλα.