Σκόνταψε η Ρέιντζερς, πλησίασε η Σέλτικ

Η Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα πήρε σπουδαία νίκη, ενώ η Ρέιντζερς δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την Χιμπέρνιαν του Αλέξανδρου Γκόγκιτς (γιο του Σίνισα).

Για την 8η του Σκωτζέζικου πρωταθλήματος η Ρέιντζερς σκόνταψε στην έδρα της Χιμπέρνιαν μένοντας στο ισόπαλο 2-2, η Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα πήρε την νίκη με 3-1 και πλησιασε επικίνδυνα την  πρωτοπόρο Ρέιντζερς.

Χιμπέρνιαν –Ρέιντζερς 2-2

Στην έδρα της Χιμπέρνιαν η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ τα βρήκε σκούρα καθως έμεινε πίσω στο σκορ από το 22’ με σκόρερ τον Ραιτ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μορέλος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη  ο Σκοτ Άρφιλντ έδωσε προβάδισμα στο 57’. Όμως ισοφάρισε με τον Κρίστιαν Ντόιτζ στο 71′.

Σέλτικ-Λίβινγκστον 3-2

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16’ με τον Χολτ ωστόσο χαρά κράτησε για λίγο καθως στο 20’  ΜακΓκρέγκορ έφερε το ματς στα ίσια 1-1. Στο 23’ οι «καθολικοί» διεύρυναν το δείκτη του σκορ με τον Κρίστι. Στο 52’ο  Αγέτι  το 3-1, αλλά στο 78’  οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σεράνο. Βασικός σε όλο το ματς κάτω από τα δοκάρια της Σέλτικ ήταν ο Βασίλης Μπάρκας.

Αμπερντίν – Μάδεργουελ 0-3

Ήττα έκπληξη για την Αμπερντίν με 0-3 από την  Μάδεργουελ δράστες τις αναμετρήσεις οι 4′ πεν. Ο’ Χάρα, 8′ Λονγκ, 22΄Μουγκαμπί .

Στα υπόλοιπα ματς η Νταντί επέστρεψε στις νίκες, καθώς λύγισε με 2-1 τη Σεντ Μίρεν, οι σκορερς της αναμετρήσεις  33’ Σάνκλαντ, 52’ Σπορλ – 64’ Κόνολι.

Η Κιλμάρνοκ επιβλήθηκε με 2-1 της Χάμιλτον 10’ Κιλτ, 57’ Καμπάμπα – 18’ Οντόφιν .  Τέλος, η Ρος Κάουντι πέρασε με 0-1 από την έδρα της Σεντ Τζόνστον 42’ Βίγκουρς.