«Σκόνταψε» στη Βαλένθια η Ατλέτικο Μαδρίτης

Γκέλα ολκής για την Ατλέτικο Μαδρίτης που ήρθε ισόπαλη στη Βαλένθια με τη Λεβάντε

Στο Θιουδάδ ντε Βαλένθια, η πρωτοπόρος Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Λεβάντε και ανέβασε τη διαφορά στο +6 από την συμπολίτισσα Ρεάλ Μαδρίτης που είναι στη δεύτερη θέση με 55 έναντι 49 της Βασίλισσας.

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπάρντι, για την ομάδα του Σιμεόνε ισοφάρισε ο Γιορέντε.

Οι «Ροχιμπλάνκος» στο 10ο λεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία με την κεφαλιά του Λουίς Σουάρες που έφυγε λίγο άουτ.

Η Λεβάντε ξάφνιασε την Ατλέτικο και άνοιξε το σκορ με τον Μπάρντι στο 17′. Ο Σκοπιανός δέχτηκε την πάσα από τον Ντε Φρούτος και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Όμπλακ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έχασε δύο ευκαιρίες μέσα σε διάστημα ενός λεπτού. Αρχικά, ο Σουάρες έκανε σουτ που έδιωξε ο Αρασκαέτα και ο Σαούλ σούταρε εκτός περιοχής που έφυγε άουτ.

Στο 37′ η Ατλέτικο Μαδρίτης έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Γιορέντε. Ο Ισπανός μέσος σούταρε εκτός περιοχής η μπάλα βρήκε στα σώματα και πρόδωσε την Λεβάντε και κατέληξε στα δίχτυα της.

Στο 39′ ο τερματοφύλακας της Λεβάντε έκανε ακόμα δύο επεμβάσεις κόντρα σε Σουάρες και Γιορέντε και τους απέτρεψε το γκολ. Στο 48′ ο Λουίς Σουάρες βρέθηκε απέναντι στον Αρασκαέτα που ακόμα μια φορά του είπε “όχι” σε κοντινό πλασέ.

Στο 67′ ο Γιορέντε απείλησε με μακρινό σουτ που πήγε εκτός εστίας. Ο Σουάρες ακόμα μια φορά έκανε τελική αλλά κατέληξε πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα της Λεβάντε στο 83ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα οι Μαδριλένοι είδαν τον Σαούλ να σκοράρει, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο τέλος πήγε να έρθει το έμφραγμα με το σουτ του Κλερκ που εξουδετέρωσε ο Γιάν Όμπλακ και κράτησε το σκορ.

Σκόρερ: Μπάρντι 17′ – Γιορέντε 37′

Κίτρινες: Ντε Φρούτος 45′ – Σαούλ 26′, Σάβιτς 42′, Κοντογκμπιά 51′

Λεβάντε: Αρασκαέτα, Μιραμόν, Ποστίγκο, Πιέρ, Κλερκ, Ντε Φρούτος(Σον 82′), Ραντόγια(Ντουάρτε 46′), Μάλσα, Μοράλες(Γκόμες 70′), Ρότζερ(Βέθο 82′), Μπάρντι(Ροτσίνα 82′)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χερμόσο, Σάβιτς, Χιμένεθ, Καράσκο(Φέλιξ 66′), Σαούλ, Κόκε(Τορέιρα, Γιορέντε, Βερσάλικο(Κοντογκμπιά 46′), Σουάρες, Κορέα(Βιτόλο 81′)