Σκόραρε ο Μήτρογλου, άνετα Τορίνο και Άιντραχτ

Η τελευταία πράξη των προκριματικών γύρων του Γιουρόπα Λιγκ ολοκληρώθηκε απόψε και πλέον από αύριο ξεκινάει η φάση των ομίλων και μάλιστα για πρώτη φορά δίχως ελληνική συμμετοχή!

Οι αγώνες ξεκίνησαν από νωρίς το απόγευμα και ολοκληρώθηκαν τις τελευταίες βραδινές ώρες της ημέρας.
Ο Απόλλων Λεμεσού στάθηκε για 70 λεπτά στο ύψος των περιστάσεων απέναντι στην Αϊντχόφεν όμως στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης κατέρρευσε και ηττήθηκε με 0-4. Τον λογαριασμό για την φετινή του αγωνιστική σεζόν άνοιξε και ο Κώστας Μήτρογλου όπου σημείωσε το 0-2 με ένα κοντινό πλασέ προ κενής εστίας.

Στην παράταση έλυσε τις διάφορες της με την Άντβερπ η Άλκμααρ όπου ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα(1-2) και πέτυχε και δύο ακόμη τέρματα(1-4) για να σφραγίσει την πρόκριση δίχως να υποστεί περαιτέρω εκπλήξεις.

Η αναμέτρηση μεταξύ της Ντουντελάνζ και της Αραράτ ήταν η μόνη όπου οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Οι Λουξεμβουργιανοί ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα(2-1) και απέκλεισαν τους αντιπάλους τους νικώντας με 5-4 στα πέναλτι.

Εύκολο βράδυ και για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης όπου δεν αγχώθηκε από το εις βάρος της 1-0 από το Στρασβούργο. Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και με σχετική άνεση επικράτησαν με 3-0 σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης.

“Τσεκ-ιν” στους ομίλους έκανε και η Γούλβς όπου επικράτησε ξανά επί του Τορίνο με 2-1. Και οι δύο αναμετρήσεις των δύο ομάδων μας προσέφεραν τα αναμενόμενα. Αρκετά γκολ και άπλετο θέαμα.

Η Γκιμαράες απέκλεισε με 1-0 την Πετρολούλ του Σοϊλέδη, όπως με 1-0 απέκλεισε και η Ρέιντζερς την Λέγκια Βαρσοβίας.