Σκόρπισε και τον ΠΑΣ ο Παναθηναϊκός

Ακόμα μία εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό ο οποίος πέρασε με άνεση από την έδρα του ΠΑΣ.

O Παναθηναϊκός είχε πολύ εύκολο απόγευμα στα Ιωάννινα επικρατώντας άνετα του ΠΑΣ με 72-46 για την 7η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 6η νίκη των «πρασίνων» στο φετινό πρωτάθλημα που συνεχίζουν θετικά και από την κορυφή την πορεία τους στην Α1 διαγράφοντας μάλιστα και μια δύσκολη έδρα.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν η Τσάστιτι Ρίντ που σημείωσε 25 πόντους διαλύοντας όλα τα αμυντικά πλάνα του ΠΑΣ. Πολύ καλή παρουσία ειδικά στην άμυνα και για την Λεουτσάνκα η οποία άγγιξε το double-double με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε γιατί ήταν καλύτερος του ΠΑΣ, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και χάρις στην ενέργεια που έβγαλε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έφτασε με άνεση στο ροζ φύλλο συνδυάζοντας ουσία με θέαμα.

Μάλιστα η εξέλιξη της αναμέτρησης έδωσε την ευκαιρία και στη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεση της μοιράζοντας εξαιρετικά την τράπουλα.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η πρώτη περίοδος όταν η ομάδα έβαλε τις βάσεις για την πολύ εύκολη νίκη, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξε πίσω, πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός οτι η δεύτερη περίοδος έληξε με επιμέρους σκόρ 22-6 για τον Παναθηναϊκό.

Εκτός των Ρίντ και Λεουτσάνκα πολύ καλή παρουσία στο παρκέ είχαν και οι Μόργκαν με 11 και Καλαμπάκου με 9 πόντους αντίστοιχα.

Από την ομάδα του ΠΑΣ η Γκρέις είχε 15 πόντους και η Πανούση 11.

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 46-72
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Λουλουδιάδης-Κοϊμτζόγλου
Δεκάλεπτα: 13-22, 19-44, 32-61, 46-72
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 11(1), Σαρηγιαννίδου 4, Ντάλα, Κατσαμούρη 4, Γκρέις 15(3), Μπράουν 5, Πάφη, Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Στ. 7(1).
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 25(1), Μοργκαν 11(3), Χελιώτη 5, Μούλη 2, Λύμουρα 6(2), Καλαμπάκου 9(3), Κωτούλα 1, Δίελα 2, Ζάρρη, Ζιάκα 2, Σκουμπάκη 1, Λεουτσάνκα 8.