Σκωτσέζικο ντουζ για τον Αστέρα

Σκωτσέζικο ντουζ για τον Αστέρα στο Εδιμβούργο. Μοιρασμένο το ματς, από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με τους Σκωτσέζους να είναι πιο αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποιώντας μία τρομερή ανατροπή (3-2).

Παρότι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι Σκωτσέζοι είχαν μπει αρκετά δυναμικά, όσο περνούσε η ώρα οι Αρκάδες έβρισκαν τα πατήματα τους μες το γήπεδο και κέρδιζαν περισσότερο έδαφος.

Το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει. Ο Κυριακόπουλος, ύστερα από πάσα του Τσιλιανίδη και υπό πίεση δύο αμυνόμενων, κατάφερε, στάθηκε όρθιος, βρήκε τον χώρο και τελείωσε υποδειγματικά την φάση, στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία του Μπογκντάν στο 12ο λεπτό.

Το αριστερό μπακ του Αστέρα πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα δέκα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η μπάλα του στρώθηκε ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Μανιά, και αυτός πιάνοντας ένα ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή πάγωσε το Easter Road για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση.

Τελικά αποδείχτηκε όμως πως ένας Κυριακόπουλος δεν ήταν αρκετός για να πάρει ο Αστέρας κάποιο αποτέλεσμα απόψε.

Οι κυανοκίτρινοι δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Οι Σκωτσέζοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες πριν πετύχουν το πρώτο εκ των τριών τους γκολ στο 54ο λεπτό. Ο πολύπειρος αμυντικός Ambrose κέρδισε την κεφαλιά σε κόρνερ και εκτέλεσε τον Αθανασιάδη.

Ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα, με τον Αστέρα ανήμπορο να συμβαδίσει.

Το 2-2 ήρθε στο 76ο λεπτό με τον Stevenson να σεντράρει και τον Gray ανενόχλητο να πιάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό.

Οκτώ λεπτά αργότερα σε μία αντεπίθεση των Σκοτσέζων ο Πασαλίδης αναγκάστηκε να κάνει ένα φάουλ έξω από την περιοχή, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα του στην αναμέτρηση και να πάρει τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Αστέρας παίζοντας με παίκτη λιγότερο κλείστηκε στα καρέ του, έδωσε τον χώρο στην Hibernian να ανέβει και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, και το πλήρωσε στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Boyle πλάσαρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή τον Αθανασιάδη με τον πορτιέρο να αποκρούει προσωρινά αλλά με τον Kamberi να βρίσκεται στην σωστή θέση, να παίρνει το rebound και προ κενής εστίας να πετυχαίνει μία επική ανατροπή για την ομάδα του.

Μπορεί να υπάρχει απογοήτευση στην ελληνική ομάδα που δημιούργησε τις συνθήκες αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε την ισοπαλία, δεν παύει όμως να ελπίζει για την πρόκριση μιας και πέτυχε δύο πολύτιμα εκτός έδρας γκολ.

Οι 11άδες των δύο ομάδων:

Hibernian FC: Μπογκντάν, Γουίτακερ (46′ Γκρέι), Χάνλον (90+ Πορτρέους), ΜακΓκιν, Σλίβκα, Μπόιλ, Μάλλαν, Στίβενσον, Καμπέρι, ΜακΓκρέγκορ, Αμπρόουζ

Asteras Tripolis FC: Αθανασιάδης, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κώτσιρας, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (56′ Ρόλε) Καλτσάς (77′ Ανχελ Ορτέγκα), Τσιλιανίδης (87′ Χριστόπουλος), Μανιάς