“Χ”αμένο τρίποντο για την Εθνική Ελλάδος

Στο στάδιο Στόζιτσε, η Εθνική Ελλάδος ήρθε ισόπαλη δίχως τέρματα με την αντίστοιχη της Σλοβενίας, για την πρώτη αγωνιστική στον 3ο όμιλο του του UEFA Nations League.

Η Εθνική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Σλοβενία εκτός έδρας, για την πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου στο Nations League.

Σε ένα κακό παιχνίδι, το μόνο που κατάφερε να πάρει η “επίσημη αγαπημένη”, πέρα από την ισοπαλία, ήταν απλά κάποιες χαμένες προσπάθειες και την ελπίδα για το επόμενο παιχνίδι με το Κόσοβο.

Το πρωτο 45 λεπτο ήταν τελείως “άχρωμο” για τις δύο ομάδες, με τα λάθη να ακολουθούν το ένα μετά το άλλο και τις ευκαιρίες “να πέφτουν με το σταγονόμετρο”.

Στην επαναφορά τα πράγματα ως προς το παιχνίδι των παικτών του Φαν Σχιπ, ήταν διαφορετικά. Οι Έλληνες διεθνείς πίεσαν, προσπάθησαν, αλλα δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν εκείνη την φάση που θα τους έδινε το γκολ και την νίκη.

Το αντιπροσπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και πλέον με τον ένα πόντο, βρίσκεται σε κοινή αφετηρία με τις άλλες τρεις αντιπάλους του, στον τρίτο όμιλο του UEFA Nations League

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν και το αναγνωριστικό,αφού οι δύο εθνικές είχαν καιρό να αγωνιστούν σε παιχνίδια και την πρώτη ευκαιρία έφερε το σουτ του Παυλίδη στο 5′, που κατέληξε στην αγκαλιά του Ομπλακ.

Το ίδιο επιχείρησαν και οι Σλοβένοι στο 7′, όμως ο Μπάρκας μπλόκαρε εκ νέου.

Έπειτα από 25 λεπτά αγώνα το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έβρισκε τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη, αντί για ουσιαστικές ευκαιρίες.

Την πρώτη, για την χώρα μας, έφερε η ντρίπλα και η σέντρα του Λημνιού στο 28′, που πέρασε από όλα τα κεφάλια και κατέληξε στην απέναντι μεριά.

Ενα λεπτό αργότερα η νέα προσπάθεια του Μπακασέτα, οδήγησε σε μια καραμπόλα στην περιοχή και τελικά στα χέρια του Ομπλακ. Οι δύο αυτές φάσεις έδωσαν το έναυσμα στο σχήμα του Φαν Σχιπ, παρόλα αυτά τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα, οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, η αρχή του, βρήκε την Ελλάδα αρκετά επιθετική και η πρώτη φάση ήρθε από τον Λημνιο στο 50′, με τον Ομπλακ να μπλοκάρει όμως την μπάλα.

Το επόμενο σου ήρθε από μακριά στο 55′ και το κάνε ο Μπακασέτας, όμως πάλι ο τερματοφύλακας τον Σλοβένων, δεν ανησύχησε.

Χρειάστηκε ένα 20λεπτο για να ρθει η νέα ευκαιρία για την εθνική μας, όμως ο Σιόβας δεν εκμεταλλευτηκε το λάθος των Σλοβένων και στην ουσία απλά χάιδεψε την μπάλα.

Η πρώτη ευκαιρία για τους Σλοβένους, στο 2ο ημίχρονο, ήρθε στο 85′, αλλά ο Σπόραρ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ελλάδα: Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Σιόβας, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ζεκα, Λημνιός, Μπακασέτας, Μάνταλος (Μασούρας 87′), Παυλίδης (Φούντας 74′)

Σλοβενία: Ομπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μέβλια, Μπαλκοβέτς, Ρεπ (Ζίβετς 52′), Μπιγιόλ, Βέτριχ, Μποχάρ, Βούτσκιτς (Ζάιτς 60′), Σπόραρ