Δεν συμφωνεί με την αποβολή του Μάτιτς ο Σόλσκιερ

Ο Σόλσκιερ μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα της Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ με 2-1 επί της Σίτι, ο Νορβηγός τεχνικός στάθηκε  στην αποβολή του Ματιτς , διότι δεν συμφωνεί καθόλου με την απόφαση του Μάρινερ.

Ο Μάτιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76′ σε μαρκάρισμα πάνω στον Γκουντογκάν , σ’ένα χρονικό σημείο στο οποίο οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπαθούσαν να βρουν  γκολ για να μπουν για τα καλά στο κυνήγι της πρόκρισης.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Είναι δύσκολο να σκοράρεις με 11 εδώ, πόσο μάλλον με 10. Σε μία φάση που δεν έπρεπε να αποβληθεί. Για μένα ήταν αστεία η αποβολή. Είναι ειρωνεία ότι παίρνει την πρώτη κίτρινη στο πρώτο φάουλ που κάνει, και παίρνει και την δεύτερη κίτρινη στο επόμενο φάουλ». Πόσες φορές μας έκαναν φάουλ; Πόσα φάουλ έκαναν στον Τζέιμς; Πόσα φάουλ έκαναν στον Λινγκαρντ στο πρώτο ημίχρονο; Τα παιδιά έδωσαν σχεδόν τα πάντα, και είμαι απίστευτα περήφανος γι’αυτούς. Ήρθαμε εδώ και κερδίσαμε δύο φορές σε σύντομο χρονικό διάστημα».