Σώθηκε στο τέλος η ΑΕΚ

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχτηκαν ΑΕΚ και Άρης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Με αυτή την ισοπαλία η ΑΕΚ ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στους 56 β., με τον Δικέφαλο του βορρά να έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Ο Μάνταλος χάρισε το πρώτο γκολ στον Άρη, μετά το πέναλτι που έκανε, ενώ στην ισοφάριση προσπάθησε να λυτρωθεί με την ασίστ στον Αραούχο. Σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Μπρούνο Γκάμα και ο Μαρτίνες, ενώ το δεύτερο γκολ της ισοφάρισης της ΑΕΚ πέτυχε από τη άσπρη βούλα ο Ολιβέιρα.

Οι δύο ομάδες αγωνίζονται την προσεχή Τετάρτη (24/06, 19:00) για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Αποφασιστικά ξεκίνησε η ΑΕΚ την αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Αραούχο. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Σιμάνσκι βρήκε με υπέροχη κεφαλιά τον Αραούχο, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά-ψαράκι του Αργεντίνου.

Στο 13’ ο Άρης είχε την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή, με τον Βέλεθ να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου, ο οποίος πονούσε αρκετά στον οπισθιαιο μηριαίο.

Μετά την διακοπή ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μέχρι το 22’ που η ΑΕΚ απείλησε ξανά. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Κρίσισιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου πέρασε πάνω από την εστία του Κουέστα.

Στο 36’ η Ένωση είχε ακόμα μια ευκαιρία, ο Λιβάγια άλλαξε στον Βέρντε, ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτο αργότερα (37’) η υπέροχη κάθετη του Λιβάγια έφτασε στον Μάνταλο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε, όμως η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, καθώς ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 40’ ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα απ’ τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση, στρώθηκε στον Σιμάνσκι, αλλά το πλασέ του Πολωνού πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (45’+3’) η ΑΕΚ είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπάρκας απομάκρυνε την μπάλα, η οποία έφτασε στον Αραούχο που βγήκε τετ α τετ, αλλά το πλασέ του Αργεντινού πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε τέσσερις καλές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα, αλλά ο συνδυασμός του Κουέστα που είχε «κατεβάσει ρολά» και η αστοχία των παικτών της Ένωσης, κράτησαν το αποτέλεσμα στο 0-0.

Ο Πέτρος Μάνταλος χάρισε το γκολ στον Άρη στο 55’, όταν ο Παπαπέτρου έδειξε το σημείο του πέναλτι, αφού ο αρχηγός της ΑΕΚ κράτησε τον Μπα μέσα στην περιοχή εκτός φάσεις. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπάρκα για το 0-1.

Στο 62’ η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Αραούχο, όταν Μάνταλος τροφοδότησε με ωραία πάσα τον Αργεντινό, ο οποίος περίπου από το ύψος του πέναλτι έκανε με πλασέ το 1-1.

Ο Λόπες στο 69’ έβγαλε μία σέντρα για τον Σιμάνσκι να πλασάρει άουτ.

Πάρα το γεγονός ότι η ΑΕΚ ισοφάρισε ο Άρης πήρε κάνα προβάδισμα στο 75’ με τον Μαρτίνες που έκανε το 2-1 με κεφαλιά.

Στο 86’ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε ξανά την άσπρη βούλα του πέναλτι αυτή την φορά όμως για την ΑΕΚ. Ο Tόνσο έριξε τον Ολιβέιρα εντός περιοχής, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και τελικα επικυρώθηκε. Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-2, τέσσερα λεπτά πριν το 90λεπτο.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα (90’+3’) ο Ολιβέιρα έχασε μία ευκαιρία, όταν βρέθηκε εντός περιοχής και με διαγώνιο σουτ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κουέστα.

Σκόρερ: 62′ Αραούχο, 86′ πεν. Ολιβέιρα / 55′ πεν. Μπρούνο Γκάμα, 75′ Μαρτίνες

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε(80’ Αλμπάνης), Λιβάγια(59’ Ολιβέιρα), Αραούχο

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σόουζα(30’Λάρσον) , Δεληζήσης, Ροζ(60’ Ντιγκινι), Βέλεθ(13’ Μπα), Σάσα, Ματίγια, Τόνσο, Φετφατζίδης(60’ Μαρτίνεθ), Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα