Σοβαρός ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Λάρισα

Δύο στα δύο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε 0-1 την ΑΕΛ στο «AEL FC Arena» για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Σοβαροί οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς, δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι σε μια Λάρισα που προσπάθησε ανεπιτυχώς να κάνει τη ζημιά.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ματιέ Βαλμπουενά με πέναλτι στο 7ο λεπτό της συνάντησης.

Πλέον ακολουθεί η διακοπή του πρωταθλήματος για τις εθνικές ομάδες και εν συνεχεία το εντός έδρας ματς με τον Βόλο και η πρώτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Τότεναμ.

Το ματς

Ένα ιδιαίτερα κλειστό παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι. Και οι δύο ομάδες είχαν ως πρώτο μέλημα το «κλείσιμο» των διαδρόμων στον άξονα, κάτι που οδήγησε σε επιθέσεις από τα πλάγια.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε το πάνω χέρι, προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις. Άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Βαλμπουενά, πέτυχε ακόμη δύο τέρματα με τον Ελ Αραμπί, που όμως ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Στο 4ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Μπέρτος τον έσπρωξε και τον ανέτρεψε. Ενώ αρχικά το παιχνίδι πήγαινε να συνεχιστεί, ο Ευαγγέλου πήγε να συμβουλευτεί το VAR και καταλόγισε το πέναλτι. Έτσι, στο 7ο λεπτό, ο Βαλμπουενά το εκτέλεσε στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 0-1!

Στο 14’ ο Βαλμπουενά σέντραρε από δεξιά για τον Ελ Αραμπί, αυτός έπιασε την κεφαλιά με τον Κρίστινσον να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση από τον Βαλμπουενά, η μπάλα έφτασε στον Ποντένσε που σούταρε αλλά ήταν άστοχος.

Στο 33’ ύστερα από ωραία συνεργασία του Ποντένσε με τον Ελαμπντελαουί, ο Νορβηγός σούταρε από το πλάι με τον Κρίστινσον να αποκρούει.

Δύο λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί σκόραρε με κεφαλιά μετά από φάουλ του Βαλμπουενά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο 39’. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Ελ Αραμπί σκόραρε με κεφαλιά, όμως ο διαιτητής ύστερα από υπόδειξη του VAR, σε μια πολύ οριακή φάση, ακύρωσε το τέρμα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λάρισα έκανε την μεγαλύτερη ευκαιρία της. ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Μπουχαλάκης βρήκε τη μπάλα η οποία έφτασε στον Ντάουντα. Αυτός από τη γωνία της μικρής περιοχής σούταρε με τη μπάλα να περνά εκτός.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξαν πολλά. Ο ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κυριαρχία στο ματς, ενώ από το 60ο λεπτό, ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-3-3.

Στο 47’ ο Γκιλιέρμε έκανε ένα άστοχο σουτ, ενώ 2 λεπτά μετά, ο Ντάουντα από θέση οφσάιντ που δεν καταλογίστηκε έκανε προσπάθεια με τον Σα να μπλοκάρει.

Στο 54’ ο Μεριά σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Γκιλιέρμε είχε υποπέσει σε επιθετικό φάουλ.

Στο 60ο λεπτό, ο Καμαρά πήρε τη θέση του Μασούρα, αλλάζοντας ο Πέδρο Μαρτίνς τη διάταξη σε 4-3-3.

Στο 68’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για χέρι. Στο επόμενο λεπτό, ο Ζίβκοβιτς σέντραρε για τον Ντάουντα, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά με τον Σα να μπλοκάρει.

Στο 94ο λεπτό, η ΑΕΛ έκανε την τελευταία της ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του αμαρκάριστου Μπούστος λίγο έξω από την περιοχή περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος (79’ Καρανίκας), Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ, Ζίβκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (64’ Νούνιτς), Σεσέροβιτς, Μπούστος, Ντάουντα (81’ Φιλίποβιτς).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας (65’ Κούτρης), Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (61’ Καμαρά), Βαλμπουενά, Ποντένσε (82’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί.