Σπουδαία προσπάθεια το Περιστέρι, ηττήθηκε όμως από το Στρασβούργο

Το Περιστέρι το πάλεψε, επέστρεψε από το -20 απέναντι στο Στρασβούργο και πήγε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή, αλλά λύγισε στο τέλος.

Για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Basketball Champions League, το Περιστέρι ηττήθηκε εντός έδρας με 76-79 από το Στρασβούργο.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, στη πρώτη, δεύτερη και αρχές τρίτης περιόδου ήταν τραγική τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, χωρίς νεύρο με έλλειψη ταχύτητας και πολλά λάθη, συγκεκριμένα 18 και η ήττα έμοιαζε μονόδρομος. Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν με τους Γκρέι, Τζόουνς, Χάροου και με τον Σαλούστρο να μπαίνει στην εξίσωση, βοηθώντας πολύ στο αμυντικό κομμάτι, το Περιστέρι γύρισε από το -20, όμως έχασε το ματς με τρίποντο του Τζέφερσον λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Μπορεί η νίκη να μην ήρθε, όμως η προσπάθεια αυτή ήταν αξιοθαύμαστη, με τους “κυανοκίτρινους” να δείχνουν τις πραγματικές τους ικανότητες και αυτό το παιχνίδι πρέπει να γίνει “οδηγός” για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κόλσον με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ για τη γαλλική ομάδα εξαιρετικός ήταν και ο Γουέινραϊτ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Για το Περιστέρι πολύ καλοί ήταν ο Γκρέι που πέτυχε 18 πόντους, ο Χάροου με 13 πόντους, 6 ασίστ και ο Τζόουνς που έκανε double-double, 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στη 1η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ορμή στο παιχνίδι και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, προηγούνταν με 6-12 του Περιστερίου, αλλά με ένα μεγάλο σερί, οι γηπεδούχοι τελείωσαν τη περίοδο μπροστά με 18-17.

Στη 2η, ο αγώνας απέκτησε ρυθμό και με τις δύο ομάδες να παίζουν δυναμικά, όμως το Στρασβούργο ήταν μια ταχύτητα πάνω και εκμεταλλευόμενο και κάποιες κακές επιθετικές αποφάσεις της ελληνικής ομάδας, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 33-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κατάσταση ξέφυγε έως και 20 πόντους, όμως το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση, με την αφύπνιση του Γκρέι και την αμυντική συμβολή του Σλούστρου, ρίχνοντας τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μόλις στους 6 πόντους, 58-64.

Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική και στο 5′ οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο 68-70, αλλά στο τέλος οι πιο ψύχραιμοι “Γάλλοι” επικράτησαν με σκορ 76-79.

Tα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 2, Γκρέι 18 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάροου 13 (6 ασίστ), Μάντζαρης 2 (3 ασίστ, 5 λάθη), Βασιλόπουλος 12 (2), Κρόκετ 12 (2), Τζόουνς 13 (12 ριμπάουντ), ΜακΛιν (0/3 σουτ), Πέτεγουεϊ 2, Σαλούστρος 2

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κόλσον 20 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Λάνσντοουν 12 (1), Μέιγ 4, Γουέινραϊτ 18 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καβαλιέρ 5, Ιζούντου 4 (6 ριμπάουντ), Τζέφερσον 9 (2/8 τρίποντα)

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 20/33 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 17 ασίστ, 19 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Στρασμπούρ: 19/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 8/14 βολές, 34 ριμπάουντ (19+15), 20 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.