Σπουδαίο διπλό για την Λέστερ

Νίκη πρωταθλήματος για την Λέστερ, μοιράστηκαν βαθμούς Μπράιτον και Σέφιλντ

Για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μπράιτον με την Σέφιλντ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 . Νικη για την Λέστερ κοντά στην κορυφή. Οι «αλεπούδες» συνεχίζουν στο -4 από την κορυφή, αφήνοντας τους «σπερς» στο -6.

Μπράιτον- Σεφιλντ :  1-1

Στο πρώτο μέρος και οι δυο ομάδες είχαν λίγες ευκαιρίες για γκολ, για τους «γλάρους» ο  Μοπέ έφτασε κοντά να ανοίξει το σκορ στο 31’ με ένα ριμπάουντ, όμως η άμυνα πρόλαβε και έκοψε εγκαίρως.

Οι «Λεπίδες με τον ΜακΓκόλντρικ προσπάθησαν να κάνουν την ζημιά  με μία ωραία εκτέλεση φάουλ στο 35’, σημαδεύοντας την κάτω δεξιά γωνία, όμως ο Σάντσες κράτησε το μηδέν.

Στο 40’ ήρθε η δυνατή σφαλιάρα για τους φιλοξενούμενους, καθώς μετά από  το VAR, ο Λάντστραμ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Στην επανάληψη η Σέφιλντ στριμώχτηκε από την Μπράιτον η άμυνα όμως ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 63′ και κόντρα στην ροη του ματς ο Μπογκλ έκανε  το 1-0. Λίγο αργότερα ο Μπερκ δεν μπόρεσε να διευρύνει το σκορ. Η Μπράιτον στο 87’ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και έφερε το ματς στα ίσια με τον Γουέλμπεκ . Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Τότεναμ-Λέστερ: 0-2

Η Λέστερ ανέβηκε και άλλο στην βαθμολογία έπειτα από σημαντική νίκη εκτός έδρας .

Η ομάδα του Μουρίνιο πριν λίγες μέρες είχε πλεονέκτημα και ήταν πρώτη ωστόσο ξαφνικά βρίσκεται  βρέθηκε στο -6.

Τα σπιρούνια στο 41’ έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Κέιν. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Ο Γουές Φοφανά κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βάρντι.

Το τελικό 0-2 το σημείωσε ο Αλντεβαϊρέλντ , Η Λέστερ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω της την Τότεναμ και υποχρεώνοντάς τη, παράλληλα, στη δεύτερη διαδοχική ήττα της – και σε τρίτο σερί ματς δίχως νίκη.