Σπουδαίο «διπλό» με ρεκόρ Κουαλιαρέλα η Σαμπντόρια

Η Σαμπντόρια πέρασε νικηφόρα από τη Φλωρεντία και το «Αρτέμιο Φράνκι», καθώς επικράτησε της Φιορεντίνα.

Στο εναρκτήριο ματς της τρίτης αγωνιστικής της Serie A, η Σαμπντόρια έσπασε το ρόδι και πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη έναντι της Φιορεντίνα με σκορ 1-2, που συνάμα ήταν και η πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Να σημειωθεί πως είχε ξεκινήσει με δύο ήττες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια.

Από την πλευρά των ηττημένων, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, στο οποίο οι «βιόλα» του Τζουσέπε Ιακίνι έχουν κάνει ένα επίσης προβληματικό ξεκίνημα.

Να σημειωθεί πως ο Κουαλιαρέλα σκόραρε για 16η σερί χρονιά στη Serie A. Με το γκολ του, όμως πέρασε τον Τζανλούκα Βιάλι και έγινε τρίτος σκόρερ στην ιστορία της Σαμπντόρια με 86 γκολ.

Το ματς:

Μόλις στο 8′ ο Κουαμέ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Ακόμα μία καλή στιγμή, ήταν αυτή στο 13ο λεπτό. Ο Βλάχοβιτς εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από την άκρη της περιοχής, αλλά ο Αουντέρο απέκρουσε εξαιρετικά σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Σαμπντόρια ήρθε στο 38′, όταν ο Νταμσγκααρντ όντας φάτσα με το τέρμα πλάσαρε, αλλά την προσπάθεια του απομάκρυναν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

Στο 42′ ο Τσεκερίνι προέβη σε αντικανονικό κράτημα εντός της περιοχής και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα χωρίς δεύτερη σκέψη και παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα έστησε την μπάλα και εκτέλεσε στο κέντρο της εστίας για το 0-1 των «γενοβέζων», που ήταν και το σκορ στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κιέζα σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς. Έπειτα από ένα σλάλομ μέσα στην περιοχή, βρέθηκε φάτσα με την αντίπαλη εστία, αλλά το σουτ του «κόπηκε» πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς και ενώ ο Αουντέρο είχε νικηθεί.

Ο Βλάχοβιτς στο 72ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα, καθώς όντας αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή νίκησε τον Ντραγκόφσκι και σκόραρε για το 1-1.

Η Σαμπντόρια απάντησε μόλις τέσσερα λεπτά μετά με τον Θόρσμπι για το 1-2, αλλά με την επέμβαση του VAR, o διαιτητής ακύρωσε το γκολ για χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 82′ ο Βέρε ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και πρόλαβε τον Ντραγκόφσκι στην έξοδο του και με μία έξοχη λόμπα έγραψε το 1-2.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Κιέζα στάθηκε μοιραίος για την ομάδα του, καθώς έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς και να εξασφαλίσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του. Ωστόσο η προσπάθεια του μέσα από την περιοχή κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και αμέσως μετά ο διαιτητής σφύριξε την λήξη της αναμέτρησης.

Φιορεντίνα (Τζουσέπε Ιακίνι): Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Τσεκερίνι, Κάσερες, Κιέζα, Μποναβεντούρα, Αμραμπάτ (86′ Σαπονάρα), Καστροβίλι (82′ Ντανκαν), Μπιράγκι, Κουαμέ (58′ Κουτρόνε), Βλάχοβιτς.

Σαμπντόρια (Κλαούντιο Ρανιέρι): Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Τονέλι, Ογκέλο, Καντρέβα (69′ Λερίς), Θόρσμπι, Έκνταλ (84′ Παλούμπο), Ντάμσγκααρντ (69′ Βέρε),  Ραμίρες (69′ Ασκιλντσεν), Κουαλιαρέλα