Σπουδαίο διπλό της Έβερτον στην έδρα της Νιούκαστλ, νίκησε και η Γουότφορντ

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Μπράιτον απέναντι στην Μπόρνμουθ. Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Γουότφορντ στην έδρα της, καθώς επικράτησε με 3-0 της Άστον Βίλα. Η Έβερτον πήρε το διπλό στην έδρα της Νιούκαστλ με 2-1, στο δεύτερο παιχνίδι του Κάρλος Αντσελότι στον πάγκο των “ζαχαρωτών”. Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Σαουθάμπτον και Κρίσταλ Πάλας μετά το 1-1, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Μπράιτον – Μπόρνμουθ 2-0

Μεγάλη νίκη για τους “Γλάρους” που έφτασαν τους 23 βαθμούς και βρίσκονται στην 13η θέση. Από την άλλη πλευρά η Μπόρνμουθ βρίσκεται στην 16η θέση με 20 βαθμούς, ένα μόλις βαθμό μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτερη σε ολόκληρο το παιχνίδι. Ο Τζαχανμπάκς με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Μπράιτον (1-0). Το 2-0 για τους Γλάρους έκανε με σουτ εντός περιοχής ο Μόουι.

Νιούκαστλ – Έβερτον 1-2

Η Νιούκαστλ παρέμεινε στους 25 βαθμούς πέφτοντας στην 11η θέση, με την Έβερτον να κάνει άλμα τεσσάρων θέσεων φτάνοντας και αυτήν στους 25 βαθμούς και την 10η θέση.

Η Έβερτον μπήκε δυνατά και στο 13′ έκανε το 1-0 με τον Κάλβερτ Λιούιν.

Η Νιούκαστλ ισοφάρισε στο 29ο λεπτό με τον Άντι Κάρολ, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ.

Η Νιούκαστλ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε στο 56′ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Φαμπιάν Σερ (1-1).

Η Έβερτον βρήκε γρήγορα την απάντηση ωστόσο και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 64ο λεπτό, με τον Κάλβερτ Λιούιν να σκοράρει ξανά για το 2-1.

Γουότφορντ – Άστον Βίλα 3-0

Νίκη-ανάσα για την Γουότφορντ που έφτασε τους 16 βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην κατηγορία. Η Άστον Βίλα έμεινε στους 18 βαθμούς και την 18η θέση και είναι δύο βαθμούς πάνω από την Γουότφορντ.

Η Γουότφορντ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό, με τον Ντίνι να σκοράρει βμε πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στο 57′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, μετά από την αποβολή του Μαριάπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, αυτό δεν άλλαξε κάτι στην απόδοση της Γουότφορντ που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντίνι, έκανε το 2-0 στο 67′. Το τελικό 3-0 έκανε ο Σαρ στο 71ο λεπτό.

Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Η Σαουθάμπτον βρίσκεται στην 15η θέση με 22 βαθμούς. Από την άλλη μεριά η Κρίσταλ Πάλας είναι 9η με 27 βαθμούς.

Στο 50′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον κεντρικό αμυντικό Τόμκινς να σκοράρει με κεφαλιά.

Η Σαουθάμπτον είχε την απάντηση όμως και στο 74′ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντάνι Ίνγκς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.