Σπουδαίος Προμηθέας, “άλωσε” στην Ισπανία την Ανδόρρα!

Μεγάλο διπλό του Προμηθέα στην Ανδόρρα!

Ο Προμηθέας Πάτρας πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό με 81-91 στην έδρα της Ανδόρρας, κάνοντας την 4η νίκη του σε 5 ματς στην διοργάνωση. Παρέμεινε μόνη πρώτη στον πρώτο όμιλο η ομάδα της Πάτρας.

Οι Πατρινοί ήταν τρομεροί πίσω από τα 6.75μ. ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 16/30 τρίποντα! Απίστευτος ο Μπαμπ με 24 πόντους έχοντας 7/11 3π.! Ακολούθησαν Φίλερ με 17 και Λίποβι με 15 πόντους. Για την Ανδόρρα κορυφαίος ο Μάσενατ με 18 πόντους.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, αφού είχε προηγηθεί 2-10, με δυο σερί τρίποντα. Η Ανδόρρα αντέδρασε μειώνοντας στον πόντο και αναγκάζοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει ταιμ αουτ (9-10). Το σερί των γηπεδούχων επεκτάθηκε σε 11-0 αφού ο Μούσλι με δυο καλάθια του έκανε το σκορ 13-11. Η απάντηση ήρθε από τον Λίποβι  με τρίποντο για το 13-14 και ο Ρόμπινσον με βολές έκανε το 13-16. Ο Πέρεζ μείωσε στιγμιαία στον πόντο, όμως ο Κατσίβελης μεγάλωσε ξανά το προβάδισμα των Πατρινών στο +3 (15-18). Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Τοντότροβιτς με τον Λόβετ σκόραραν και έδωσαν το προβάδισμα στην γηπεδούχο ομάδα λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου (20-18).

Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με τρίποντο του Φίλερ, για να ισοφαρίσει το Πέρεζ με μια εύστοχη βολή (21-21). Το τρίποντο του Μπάμπ και η τεχνική ποινή στον Λόβετ επέτρεψαν στον Προμηθέα να προηγηθεί με 4 (21-25). Ο Λίποβι με δυο σερί εύστοχα τρίποντα επέκτεινε το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας σε 23-31. Οι Ισπανοί απάντησαν με ένα σερί 6-0 για να φέρουν το ματς στην ισοπαλία (31-31). Ο αγώνας συνεχίστηκε με συνεχείς εναλλαγές του σκορ για να φτάσει στο 41-39 με 42.7″ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Ανδόρρα πέτυχε καλάθι πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Μούσλι λήγοντας το ημίχρονο με σκορ 43-39.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Προμηθέα να αιφνιδιάζεται και να δέχεται ένα σερί 7-0 με την ελληνική ομάδα να είναι “πίσω” 11 πόντους (50-39). Ο Προμηθέας απάντησε στο σερί των Ισπανών με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας στους 4 (50-46). Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν τρίποντα με τον Μπαμπ να έχει τον τελευταίο λόγο φέρνοντας το παιχνίδι στον πόντο (53-52).Οι Πατρινοί δέχτηκαν άλλο ένα σερί 7-0 πριν διακόψει αυτό το σερί ο Κασελάκης με δυο διαδοχικά καλάθια (60-58). Η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Μπαμπ στον αιφνιδιασμό και άλλο ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό απο τον ίδιο για το +3 (62-65). Η απάντηση ήρθε απο τον Σέγκλιν που μείωσε στον πόντο για το 64-65, τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Προμηθέας προηγήθηκε με 2 πόντους με 1/2 βολές του Κασελάκη, όμως ο Τοντόροβιτς ισοφάρισε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα (66-66). Ρόμπινσον και Μπαμπ “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +5 (66-71). Ο Πέρεζ μείωσε προσωρινά σε 68-71, με τους Έλις και Ρόμπινσον να ανεβάζουν ξανά την διαφορά (αυτή την φορά) στους 7! Οι Ισπανοί έφεραν το ματς στο 70-75 με καλάθι του Μάσενατ με τον Μάκη Γιατρά να ζητάει ταιμ αουτ. Ο Μπάμπ με τον Ρόμπινσον έβαλαν 5 γρήγρους πόντους με 4.07′ να απομένουν αναγκάζοντας την Ανδόρρα σε ταιμ αουτ. Οι βολές του Χάνα έριξαν την διαφορά στους 8, όμως ο Μπαμπ σκόραρε για να επαναφέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (72-82). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν με τα καλάθια του Σι και του Μάσενατ, όμως ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα του με το τρίποντο του “καυτού” Μπαμπ να είναι αυτό που “σκότωσε” τους Ισπανούς για το 79-89 με 1.12″ να απομένουν. Οι δυο ομάδες σκόραραν απο δυο πόντους για το τελικό σκορ 81-91 και την νίκη του Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91

Ανδόρρα (Ναβάρο): Πέρεζ 9π. (4 ριμπάουντ), Σι 2π., Λόβετ 2π., Μάσενατ 18π., Χάνα 9π., Τοντόροβιτς 11π. (2/6 3π., 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιανέ 12π. (5/7 2π., 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουόκερ, Γέλινεκ, Σένγκλιν 7π., Μούσλι 11π.

Προμηθέας: Χολ 10π. ( 7 ασίστ), Μπαμπ 24π. (7/11 3π.), Λίποβι 15π. (5/8 3π.), Κασελάκης 5π., Κατσίβελης 3π., Φίλερ 17π. (3/6 3π.), Ρόμπινσον 9π., Μπόγρης 2π., Έλις 6π., Μαντζούκας