Στα χέρια του η πρόκριση!

Ο Ατρόμητος απέδρασε με το διπλό από την Σλοβακία και το MOL Arena, νικώντας με 1-2 τη Ντουνάιτσκα Στρέντα, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Περιστεριώτες ο Ούμπιντες, ο οποίος σκόραρε (20’), δημιούργησε το δεύτερο γκολ του Μανούσου (43’) και έκανε το παιχνίδι της ζωής του! Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κ.Βίντα για τους Σλοβάκους (1-1), ενώ στο 89’ είχε δοκάρι ο Ατρόμητος για να σφραγίσει την πρόκριση με το σουτ  του Ρόσα.

Πλέον η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου καλείται να φανεί σοβαρή στο Περιστέρι και με το υπέρ της αποτέλεσμα, να προκριθεί στην επόμενη φάση την άλλη Πέμπτη (1/8).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, αλλά ο Ατρόμητος μετά το 15λεπτο έφερε το ματς στα μέτρα του. Η ομάδα του Περιστερίου έδωσε βάση στην άμυνα, κλείνοντας τους χώρους πίσω και προσπάθησε κυρίως με τις αντεπιθέσεις, ώστε να εκμεταλλευτεί τα κενά της άμυνας των Σλοβάκων.

Αυτό ακριβώς έγινε στο 20λεπτό. Σε αντεπίθεση, ο Ούμπιντες από τα δεξιά, σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον αμυντικό της Στρέντα και στη συνέχεια με την μπάλα να είναι στον αέρα, ο αρχηγός του Ατρομήτου έπιασε το όμορφο σουτ-βολέ, νικώντας τον Γέντλιτσκα και κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, με τον Ατρόμητο να οπισθοχωρεί και αυτό το πλήρωσε, καθώς οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν με τον Κ.Βίντα, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή λίγο πριν, έχοντας πάρει τη θέση του Ρόναν (30’ η αλλαγή). Στο 35ο λεπτό ο Κ.Βίντα με πανέμορφο σουτ, έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μέγερι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 39ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε αναγκαστική αλλαγή, με τον Κιβρακίδη να αντιμετωπίζει πρόβλημα, στη θέση του πέρασε ο Νάτσος.

Η ομάδα του Αναστασίου έψαχνε το δεύτερο γκολ μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο και κατάφερε να σκοράρει στο 43’ με τον Μανούσο. Ο Ούμπιντες σέντραρε, η μπάλα πέρασε από τον Βέλλιο, όμως ο Μανούσος ακολούθησε και στην πλάτη της άμυνας, πέτυχε το 1-2.

Στο επόμενο λεπτό η Ντουνάιτσκα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όμως το σουτ του Ραμίρες από το ύψος της περιοχής, πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.

Το 1-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου, με τους Περιστεριώτες να έχουν βάλει γερές βάσεις για τη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος, αν και η Ντουνάιτσκα μπήκε δυνατά και επιθετικά, ο Ατρόμητος μπλόκαρε τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων του.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παίξουν με τον χρόνο, εμπόδισαν τους γηπεδούχους να βρουν τον δρόμο προς την εστία του Μέγερι και παράλληλα παίζοντας έξυπνα και κάνοντας διατήρηση δυνάμεων.

Στο 88ο λεπτό έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία ο Ατρόμητος, για να κλειδώσει την πρόκριση. Σε αντεπίθεση ο Ρόσα πέρασε τον Γέντλισκα, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ούμπιντες έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ελληνική ομάδα να φεύγει με το διπλό από την έδρα της Ντουνάιτσκα με 1-2.

Kίτρινες: Τσμέλικ

Ντουνάιτσκα (Χιμπάλα): Γέντλιτσκα, Ρόναν (30’ Κ.Βίντα), Βίντα Μ., Ραμίρεζ, Καλμάρ, Όραβετς, Κρούζλιακ, Κόστρνα, Ντίβκοβιτς, Ντέιβις (73’ Καμαρένα) , Τσμέλικ (60’ Βεσελόφσκι)

Ατρόμητος (Αναστασίου): Μέγερι, Κιβρακίδης (39’ Νάτσος), Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Μανούσος, Ούμπιντες, Ενσικουλού (61’ Ρόσα), Βέλλιος (73’ Καχίλα)